Berglund utslagen – berättar om den tuffa sommarenDet blev bara ett lopp för Kalle Berglund i Tokyo. Svensken sprang i mål näst sist, på 3.49,43, i försöksheaten på 1 500 meter, vilket är långt ifrån det som krävdes för semifinal, rapporterar TT.
Simone Biles drar sig ur en final till – oklart om bomGymnastikstjärnan Simone Biles lämnar återbud även till finalen i fristående, skriver AP.
Nordea sänker bolåneräntanI onsdags meddelade Riksbanken att de sänker styrräntan. Efter beskedet meddelar Nordea att de sänker 3-månadersräntan med 0,25 procentenheter från och med den 31 januari. Hur bör man som bostadsköpare tänka nu?
Simone Biles drar sig ur ytterligare två OS-grenarDen amerikanska gymnastikstjärnan Simone Biles drar sig ur OS-finalerna i hopp och barr.
Biles tackar för stödet: ”Är mer än mina resultat”Gymnastikstjärnan Simone Biles från USA tackar för stödet efter att hon ställt in flera tävlingar till följd av mentala svårigheter.
Thörnblad om diskussionen om psykisk ohälsa: ”Det är väldigt starkt” Den tidigare höjdhopparen Linus Thörnblad välkomnar diskussionen om psykisk ohälsa bland idrottare. Han blev själv tvungen att avsluta karriären på grund av en utmattningsdepression när han var 25 år gammal, men då var det tabu att prata om det.
Krönikor: En absurd värld – är väl inte robotar vi vill se?Att atleter på allra högsta nivå inte orkar med pressen är ett ”ringande alarm för en absurd idrottsvärld”. Det skriver Expressens Tomas Pettersson efter att den amerikanska gymnasten Simone Biles hoppat av två OS-tävlingar för att i stället fokusera på sin mentala hälsa.
Nya Volvo EX90: Uppkopplad och helt elektriskDen banbrytande och helt elektriska SUV:en EX90 markerar starten på en ny era, och kombinerar det bästa av skandinavisk design, avancerad säkerhet och praktisk familjekomfort.
Sportvärlden reagerar på larmen om psykisk ohälsa: ”Starkt att säga ifrån”OS i Tokyo har kastat ljus på den mentala ohälsan inom idrotten. Simone Biles, Naomi Osaka och Jenny Rissveds är de senaste idrottsstjärnorna som talat ut om sin psykiska ohälsa.
Simone Biles hoppar av ännu en OS-tävling Den amerikanska supergymnasten Simone Biles hoppar av ytterligare en OS-tävling, rapporterar AP.
Krönikor: ”Efter nödropen måste vi göra något”Tennispelaren Naomi Osaka, gymnasten Simone Biles och mountainbikecyklisten Jenny Rissveds har alla vittnat om mentala problem på grund av pressen som elitidrotten innebär. I en krönika frågar sig Aftonbladets Patrik Brenning om idrotten blivit för stor och för krävande.
Simone Biles bryter finalen efter misslyckade hoppetDen amerikanska gymnastikstjärnan Simone Biles avbryter finalen av lagtävlingen i OS, skriver flera medier.
De vill skapa rörelseglädje hos barn i utsatta områdenAllt fler barn rör på sig för lite. Ohälsan ökar samtidigt som fler dras in i kriminalitet. Praktikertjänst Rehab Flemingsberg har gett barn och unga möjlighet att träna även under sommarlovet. En insats för framtiden.