Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem

Bertil Ohlin

Valet 2022 • Högerns seger

Omni förklarar •Tronskifte som tvåa – historiskt har det varit svårt att komma tillbaka

Moderaterna har varit näst störst sedan 1979. Men är det inte längre. Det står klart när det preliminära valresultatet har kommit.

Omni Mer
M:s valvaka, 11 september 2022.

Opinion

Per Garthon: Jag saknar ett vänsterliberalt parti

För 40 år sedan lämnade Per Gahrton dåvarande Folkpartiet för att i stället starta Miljöpartiet. På DN Debatt skriver Gahrton att han i efterhand kan se en symbolisk koppling mellan sitt eget avhopp och tidigare partiledaren Bertil Ohlins död en kort tid före.

12 november 2019, 22:06
Per Gahrton.

Ledarskiftet i Liberalerna 2019

Pehrson: Liberalerna måste bli ett folkets parti igen

De gånger som Liberalerna har samlat ett brett politiskt stöd är när partiet har kunnat svara på människors kritik av samhällsutvecklingen. Det skriver Liberalernas Johan Pehrson i en debattartikel i Expressen där han meddelar att han vill ta över partiledarposten.

28 maj 2019, 06:38

Ola Ullsten 1931-2018

”Öppenheten åt vänster började under Ullstens tid”

Tidigare statsministern och Folkpartiledaren Ola Ullsten beskrivs som ”en lättsam person med en klar socialliberal kompass”. Det säger Hans Blix, utrikesminister i Ullstens regering, till TT.

28 maj 2018, 15:26
Ola Ullsten.