Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem

Bo Andersson

Rysslands ekonomiska kris

Klart: Svenske toppchefen sparkas av biljätten

Ryska biljätten Avtovaz – som bland annat tillverkar Lada – sparkar sin svenske koncernchef Bo Andersson. Beslutet kommer sedan bolaget redovisat en rekordförlust. Beskedet kommer efter redovisningen av en rekordförlust, rapporterar TT. Det har tvingat fram en nedskrivning av värdet på aktierna i bolaget med 70 procent för Renault-Nissan, som är majoritetsägare i det holdingbolag som kontrollerar Avtovaz. Den senaste veckan har det spekulerats om Andersson avgång.

7 mars 2016, 10.53
Från Avtovaz fabrik, Andersson. Arkiv.

Rysslands ekonomiska kris

Uppgifter: Putins svenske vd-kompis sitter osäkert

Den ryska biljätten Avtovaz dras med gigantiska förluster sedan den ryska bilmarknaden halverats i spåren av finanskrisen som drabbat landet hårt. Och nu sitter bolagets vd, svenske Bo Andersson, löst enligt den ryska affärstidningen Vedomosti och Reuters. Enligt uppgifterna är det ägarna – Renault-Nissan och det statliga konglomeratet Rostec – som är missnöjda med svensken, bland annat för att han tvingats sparka 25 000 anställda. – De letar efter en ersättare men har inte hittat någon. Det är möjligt att han (Bo Andersson) får fortsätta tills kontraktet löper ut, säger en anonym källa till Reuters. Enligt Vedomisti tjänar Bo Andersson, som varit chef för Avtovaz sedan 2013, 50 000 dollar, motsvarande cirka 430 000 kronor, i månaden.

2 mars 2016, 07.21
Arkiv, Bo Andersson.

Fotbollens silly season

Dif ersätter Bergström: Marcus Hansson är klar

Den före detta Gefle-kaptenen Marcus Hansson har skrivit på för Djurgården. Han lämnar norska Tromsö efter ett drygt år och har skrivit på för fyra år i Stockholmsklubben. Där återförenas 25-åringen med tränaren han hade i Gefle, Pelle Olsson. Hansson kommer in samtidigt som Djurgårdskaptenen Emil Bergström går till ryska Rubin Kazan. – Det är inget lätt jobb att ersätta Emil. Men nu fyller vi på med en spelare som har starka ledaregenskaper och uppfyller många av de kriterier som finns för att bli en pådrivare i den här gruppen, säger Djurgårdens sportchef Bosse Andersson till föreningens hemsida.

4 februari 2016, 10.29
Arkivbild: Hansson i Gefle-tröjan.

Ekonomi

Svenske bilchefen har sparkat 50 000

Bo Andersson som nu tar över vid rodret för ryska Avtovaz har varit en tuff ledare i GAZ. Bland annat skrotade han märket Volga och gjorde sig av med 50 000 anställda. Ett beslut han för SvD beskriver som svårt, men lönsamt.

18 oktober 2013, 15.50
Bo Andersson

Ekonomi

Svensk vd till rysk biljätte

Bo Andersson föreslås på nästa styrelsemöte att bli vd för Rysslands största biltillverkare Avtovaz. Det uppger nyhetsbyrån Reuters. Bo Anderson har tidigare varit högt uppsatt för buss- och lastbilstillverkaren GAZ, Avtovaz bittraste konkurrenter.

18 oktober 2013, 08.05