Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem

Brics-mötet i Sydafrika

Brics-mötet i Sydafrika

Analyser: Varning till väst – dags att börja gyttjebrottas

Är det en seger för Kina att Brics-samarbetet utökas med sex nya medlemsländer? Ja, anser CNN:s Nectar Gan. Nej, tycker Raja Mohan i Foreign Policy.

29 augusti 2023, 13.01
Kinas president Xi Jinping går förbi Rysslands utrikesminister Sergej Lavrov under Bricsmötet i förra veckan.

Brics-mötet i Sydafrika

Omni förklarar •”Putin och Xi vill göra Brics till anti-västlig maktbas”

Koalitionen Brics ska mer än dubbleras. På inbjudningslistan står Iran, Saudiarabien, Förenade Arabemiraten, Argentina, Egypten och Etiopien.

Omni Mer
Lula da Silva, Xi Jinping, Cyril Ramaphosa, Narendra Modi och Sergej Lavrov i Johannesburg, 23 augusti.

Brics-mötet i Sydafrika

Brics bjuder in Iran och Saudiarabien i koalitionen

Brics-länderna har beslutat att bjuda in fler länder till koalitionen och välkomnar bland annat Iran och Saudiarabien som nya medlemmar. Det rapporterar Reuters.

24 augusti 2023, 09.57
Sydafrikas Cyril Ramaphosa under Brics-mötet.

Ryska invasionen • Brics-mötet i Sydafrika

Splittrad agenda när Brics samlas med Putin på länk

Flera ämnen diskuteras under den andra dagen av Brics-mötet i Sydafrika. Brasiliens president Lula da Silva tror att en gemensam handelsvaluta mellan Brics-länder skulle minska deras ”sårbarhet” eftersom det ökar betalningsalternativen, skriver Reuters.

23 augusti 2023, 13.00
Rysslands president med på länk vid Brics-mötet i Johannesburg.

Ryska invasionen • Brics-mötet i Sydafrika

Brics överväger att öppna för nya medlemmar

I dag inleds det tre dagar långa Brics-mötet i Johannesburg i Sydafrika. På plats kommer flera av ländernas ledare att samlas och diskutera en eventuell expansion av den ekonomiska sammanslutningen för att stärka sin position gentemot EU och USA, rapporterar Reuters.

22 augusti 2023, 08.58
Banderoller för det stundande Brics-mötet i Johannesburg.