Busch Thor når ut till unga kvinnor via Instagram I mars lanserade Ebba Busch Thor (KD) en ny strategi för en borgerlig feminism. I en intervju med Dagens Nyheter berättar hon nu att idén kom från en följare på Instagram – en plattform där hon på senaste tiden gjort allt mer succé och nu har över 100 000 följare. 19 maj 2019, 10:53
S-svaret: Ebba Busch Thor, du låter allt mer som SDDet är tråkigt att se att Kristdemokraterna argumenterar allt mer som Sverigedemokraterna. Det skriver S-kvinnors ordförande Carina Ohlsson på Aftonbladet Debatt, som ett svar på Ebba Busch Thors (KD) debattartikel om framtidens feminism. 8 mars 2019, 15:27
Busch Thor anklagas för osann bild i debattartikelKD-ledaren Ebba Busch Thor anklagas för att ha spridit felaktiga uppgifter i en debattartikel, skriver Aftonbladet.
De vill skapa rörelseglädje hos barn i utsatta områdenAllt fler barn rör på sig för lite. Ohälsan ökar samtidigt som fler dras in i kriminalitet. Praktikertjänst Rehab Flemingsberg har gett barn och unga möjlighet att träna även under sommarlovet. En insats för framtiden.
KD: Krävs en ny feminism – släpp fokus på menskonstSverige behöver en ny sorts feminism som fokuserar på kvinnors ekonomiska, sociala och fysiska otrygghet, skriver Ebba Busch Thor (KD) på Aftonbladet Debatt.