Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem

Carl Gunnarsson

NHL 18/19

St Louis historiska titel – mästare för första gången

I natt bärgade St Louis Blues sin första Stanley Cup-titel sedan de började spela i NHL 1967 när de besegrade Boston Bruins med 4–1 i den sjunde och avgörande matchen.

13 juni 2019, 05.30

NHL 18/19

Inför avgörandet: ”Det blir inte större än så här”

I natt svensk tid spelas den avgörande matchen mellan Boston Bruins och St Louis Blues och det finns två svenskar i varje lag som kan bli Stanley Cup-mästare, skriver SVT Sport.

12 juni 2019, 08.11

NHL 18/19

Svensken oväntad hjälte för St Louis i Stanley Cup

Svensken Carl Gunnarsson gjorde sitt livs mål i natt när han avgjorde i sudden för St Louis i finalserien i Stanley Cup. Det blev ett förlösande jubel från St Louis-spelarna som rusade fram för att hylla den 23-årige tidigare Örebrospelaren för 3–2-målet.

30 maj 2019, 06.28
Joel Edmundson (tv) gratulerar Carl Gunnarsson (th)

NHL 17/18

Säsongen över för svensk back – slet av korsband

St Louis back Carl Gunnarsson slet av korsbandet i vänstra knät under nattens match mot Vancouver. Skadan måste opereras och han blir borta minst ett halvår.

24 mars 2018, 07.12
Arkivbild. Carl Gunnarsson.

NHL 17/18

Blues vann måstematchen – är tre poäng från playoff

Matchen mellan St Louis och New York Rangers – utan Henrik Lundqvist i målet – gick till förlängning. Där spikade hemmalaget St Louis resultatet till 4–3.

18 mars 2018, 06.46
Mika Zibanejad hanterar pucken.

NHL 17/18

Gunnarsson nätade på Lundqvist efter 15 sekunder

Carl Gunnarsson överlistade Henrik Lundqvist i New York Rangers mål och satte 1–0 för St Louis efter enbart 15 sekunders spel. Matchen vann St Louis med 3–1.

11 oktober 2017, 07.16

NHL 15/16

San Jose en match från efterlängtade finalen

Efter 6–3-seger mot St. Louis Blues i den femte semifinalen är San Jose Sharks nära att få spela sin allra första Stanley Cup-final. Och Melker Karlsson hyllades efteråt. – Ta en kille som Melker Karlsson, vilket jobb han gör i det tysta, sa tidigare stjärnan Jeremy Roenick i NBC Sports-studion efter matchen. Segern bärgades efter mycket tandagnisslan – bland annat kastade St. Louis-svensken Carl Gunnarsson handskarna och gick i handgemäng med San Joses Brenden Dillon. Melker Karlsson poängterar för Expressen att det alltid är svårast att stänga en matchserie: – Men vi har känt oss starka och går in i sjätte matchen med självförtroende. Visst är det lite nervöst, men det ska det vara.

24 maj 2016, 07.40
Joe Pavelski och Tomas Hertl firar ett av Pavelskis mål.

Ishockey-VM 2016

Mårts fick två nya VM-nej: ”Det är för många”

Förbundskapten Pär Mårts fick på fredagen två nya VM-nej från NHL-spelare. Det var Jakob Silverberg och Rickard Rackell, båda i Anaheim, som tackade nej till VM i Ryssland. – Jag tycker faktiskt att det är för många, sade Mårts till TV12 inför VM-genrepet mot Tjeckien som ett blekt Tre Kronor förlorade med klara 1–7. Hittills har hela 20 svenska NHL-spelare nobbat VM, skriver Sportexpressens Mattias Ek i en krönika. ”Så förvänta er inget svenskt guld i Moskva. Men utgå i från att det inte ser lika pinsamt ut som i 7-1-förlusten mot Tjeckien i VM-genrepet.” Men om Mårts har tur kan han locka till sig några fler från den andra rundan av Stanley Cup-slutspelet, skriver Ek. ”Där kan några kanonnamn, som Nashvilles Filip Forsberg, Pittsburghs Patric Hörnqvist, Tampa Bays Victor Hedman eller någon eller några från mötet mellan Dallas (John Klingberg, Johnny Oduya, Mattias Janmark) och St Louis (Carl Gunnarsson, Patrik Berglund, Alexander Steen) ha möjlighet att komma till Moskva under gruppspelet.”

29 april 2016, 22.39
Förbundskapten Pär Mårts

NHL 14/15

St. Louis och Ottawa ut – svenskar VM-tillgängliga

Alexander Steen, Patrik Berglund, Carl Gunnarsson, Mika Zibanejad och Erik Karlsson. En rad etablerade NHL-svenskar åkte i natt ur Stanley Cup-slutspelet – och är åtminstone i teorin tillgängliga för spel med Tre Kronor i ishockey-VM. Steen, Berglund och Gunnarsson föll 1–4 med sitt St. Louis borta mot Jonas Brodins Minnesota, som tog hem åttondelsfinalen med totalt 4–2 i matcher. Montreal vann i Ottawa med 2–0 och tog hem matchserien med 4–2.

27 april 2015, 05.20

NHL 14/15

Nya poäng av Steen: ”Han är fenomenal”

Alexander Steen stod för två nya assist när St. Louis slog Colorado i natt och har därmed gjort arton poäng på de senaste tio matcherna. Men Steen hittade aldrig målet, det gjorde i stället Carl Gunnarsson. – Ja, han såg lite trött ut idag så jag tänkte att jag skulle avlasta honom lite. Nä, allvarligt. Alex har varit fenomenal. Hans styrka är att han inte har några svagheter, säger backen till Sportbladet efter 3-1-segern. Steen utsågs till en av matchens stjärnor och behåller sin fjärde plats i NHL-svenskarnas poängliga med sina 40 poäng.

20 januari 2015, 07.34