Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
(Alex Brandon / TT / NTB Scanpix)
NHL 14/15

St. Louis och Ottawa ut – svenskar VM-tillgängliga

Av Thomas Sundgren
Publicerad: 27 apr. 2015
ANNONS

Alexander Steen, Patrik Berglund, Carl Gunnarsson, Mika Zibanejad och Erik Karlsson. En rad etablerade NHL-svenskar åkte i natt ur Stanley Cup-slutspelet – och är åtminstone i teorin tillgängliga för spel med Tre Kronor i ishockey-VM.
Steen, Berglund och Gunnarsson föll 1–4 med sitt St. Louis borta mot Jonas Brodins Minnesota, som tog hem åttondelsfinalen med totalt 4–2 i matcher.
Montreal vann i Ottawa med 2–0 och tog hem matchserien med 4–2.

ANNONS
St. Louis och Ottawa åkte ut i natt
TT
St Louis ute - då kan Tre Kronor förstärkas
Expressen
Annons
Upp till 20% rabatt inför höstens träning — se veckans deals hos Gymgrossisten
Gymgrossisten
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
NHL 14/15IshockeyNHLOttawa SenatorsMinnesota WildAlexander SteenPatrik BerglundCarl GunnarssonMika ZibanejadErik Karlsson

Nordström tvingas lämna mästarlaget Chicago

Ishockeycentern Joakim Nordström tvingas lämna det regerande mästarlaget Chicago. Den 23-årige svensken blev på fredagen trejdad till Carolina tillsammans med forwardskollegan Kris Versteeg. I utbyte får mästarlaget backarna Dennis Robertson och Jake Massie samt femtevalet i 2017 års draft. Bytet innebar samtidigt att Nordströms landsman Marcus Krüger, som stod utan kontrakt, skrev på ett ettårskontrakt med Chicago.

12 september 2015, 10.27

NHL-stjärna riskerar fängelse

Jarret Stoll, stjärna i NHL-laget Los Angeles Kings, greps i april för innehav av 3,3 gram kokain. Nu har han åtalats och riskerar upp till fyra års fängelse. Stoll har spelat nära 800 matcher i NHL och vann Stanley Cup 2012 och 2014.

23 juni 2015, 12.14
Jarret Stoll.

Hjalmarsson en av svensk hockeys allra största

I natt vann Niklas Hjalmarsson sin tredje Stanley Cup-titel. Det gör honom till en av de verkligt stora i svensk hockeyhistoria, skriver Sportbladet. – När det var som tuffast att hitta energi och fokus var det tanken på den tredje segern jag hämtade kraft ur, det är verkligen inte många som fått vara med om det, säger Hjalmarsson till tidningen. Bara Anders Kallur, Stefan Persson, Nicklas Lidström och Tomas Holmström har fler segrar bakom sig.

16 juni 2015, 07.31
Niklas Hjalmarsson firar med sin son på isen.

Veteranen Kimmo Timonen i tårar efter segern

Som förste man efter lagkaptenen Jonathan Toews fick Kimmo Timonen höja Stanley cup till Chicagopublikens jubel. En händelse som är osannolik av flera skäl. Dels höll bucklan på att aldrig komma fram till United Center. Dels var det nära att det inte blev någon satsning på denna sista säsong för den finske veteranen. Så sent som i september förra året trodde han att inte skulle kunna komma tillbaka till isen igen efter att ha drabbats av lungemboli.

16 juni 2015, 05.18