Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem

Claes Månsson

Sommar i P1 2018

”Han låter supertrevlig – och är magnetisk”

Skådespelaren Claes Månsson var först ut i Sommar i P1. Sydsvenskans Petter Larsson tror att han skulle ”storkna av leda” om han läst Månssons manus. Men när han lyssnar på slutresultatet blir känslan en helt annan:

23 juni 2018, 15:59
Claes Månsson

Sommar i P1 2018

Sommar i P1-premiär: Claes Månsson talar om blyghet

Den folkkäre skådespelaren Claes Månsson inleder årets Sommar i P1 i dag. Månsson har varit anställd på Dramaten i nära 30 år men har också spelat buskis och gjort rösterna i flera animerade filmer. Sitt stora genombrott i de breda folkliga lagren fick han i tv-serien Lorry.

23 juni 2018, 12:49
Claes Månsson

Sommarpratarna 2018

Sara Danius och Kaj Linna bland årets sommarvärdar

Den tidigare ständige sekreteraren för Svenska Akademien Sara Danius och den före detta livstidsfången Kaj Linna är några av de som kommer att sommarprata i P1 i år, meddelar Sveriges Radio.

13 juni 2018, 13:11
Victoria Silvstedt, Kaj Linna, Sara Danius, DJ Mendez, Bianca Ingrosso och Adam Taal (känd som Adam Tensta) finns bland årets sommarpratare.