Skämten om Lewinsky – ”ett hån mot alla kvinnor”
Det massiva hånet mot Monica Lewinsky höll på att ta hennes liv, skriver Camilla Wagner, vd för affärsnätverket Klara K, i en debattartikel i Aftonbladet. Hon konstaterar att Lewinskys karriär tog slut i samband med att relationen till dåvarande presidenten Bill Clinton offentliggjordes.
”Hela världen följde skandalen. Och vad gjorde jag? Jag minns inte, men jag är säker på att jag hade kommit ihåg om jag reflekterat. Så troligen skrattade jag med. Skickade vidare länkarna och skämten, utan att fundera på hur detta påverkade”, skriver Wagner.
Hon menar att skämten om Lewinsky skadade inte bara henne, utan alla kvinnor:
”Mina skämt har bidragit till att skuldbelägga alla kvinnor som haft sex med personer som omvärlden inte anser att de borde haft sex med...Mina skämt har varit ett hån mot kvinnor. Ett hån mot mig själv.”