Techbranschen: Sverige måste investera för AISverige har alla förutsättningar för att bli ett AI-land i framkant. Men utan framåtsyftande satsningar riskerar vi att i stället hamna på efterkälken. Det skriver 15 företrädare för techbranschen på DN Debatt. 30 juni 2024, 22:07
”Utvisningar ett hinder även för svenska företag”Förändringar i utlänningslagen har lett till att arbetsgivares ”bagatellartade” misstag kan få arbetskraftsinvandrare utvisade. Det skriver en lång rad företrädare för svenska företag och organisationer – däribland Spotifys grundare Daniel Ek och Martin Lorentzon – på DN Debatt.8 november 2016, 22:57
”Därför kan låg värdering ge hög avkastning”När marknaden rusar är det lätt att dras med i trender, men långsiktig avkastning kräver ett annat perspektiv. Det skriver Lannebos förvaltare Robin Nestor i en krönika om investeringsfilosofin bakom fonden Lannebo Sverige.
Proffice-vd avgårBemanningsföretaget Proffices vd Lars Kry lämnar bolaget. Arbetet med att hitta en efterträdare har inletts och Kry, som har lett Proffice i fem år, fortsätter tills ersättaren har tillträtt.(TT)