Vännen var med på isen före olyckan: ”Det är tungt”De fyra män som i går gick genom isen och dog i småländska Sävsjö var vana vinterfiskare och hade fiskat på samma sätt i 20 år. Det säger Bengt Enlund som var nära vän till två av männen till Aftonbladet.
Oklart vad som hände vid drunkningsolyckan i SävsjöOrsaken till drunkningsolyckan i Sävsjö i torsdags kväll är fortfarande oklar, rapporterar TT. Enligt polisen finns det ingen prognos när mer information kommer. Däremot finns det ingen brottsmisstanke om händelsen.26 februari 2021, 08:46
Svenskarna upptäckte en lucka på aktiemarknaden En helt ny aktiehandel, som ska göra det enkelt och billigt att handla med aktier, är här.
Fyra män döda efter att ha gått genom isen i SävsjöFyra män har dött efter att ha gått igenom isen på en sjö i småländska Sävsjö, rapporterar TT. De togs upp ur en vak och det gjordes hjärt-lungräddning på plats, men deras liv gick inte att rädda.