Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem

Ella Lemhagen

Nöje & kultur

Elecktra, Vanity Vain och Ingrosso prisas på QX-galan

Dragshowartisten Vanity Vain, som utanför scenen heter Linus Mauritz, utsågs till årets HBTQ under QX-galan på cirkus under måndagskvällen.

4 februari 2025, 07.05
Årets HBTQ tilldelas Vanity Vain (Linus Mauritz)  under QX-galan på Cirkus i Stockholm.

Helg • Recensioner

”Julfilmen knappast den succé svensk film behöver”

Peter Jöback spelar huvudrollen i dramat ”Jag kommer hem igen till jul”, som baseras på hans eget liv och barndomstrauman. Regissören Ella Lemhagen har tagit utgångspunkt i musikalartistens storsäljande julskiva från 2002 – men kritikerna är inte särskilt imponerande.

8 november 2019, 13.30

Nöje & kultur

Biobesökarna nobbar svensk film: ”All time low”

Allt färre biobesökare väljer att se en svensk film, rapporterar Kulturnytt i P1. Hittills i år är andelen som väljer en svensk film 10 procent, jämfört med 15 procent motsvarande period förra året. Det är en ”all time low” enligt Peter Fornstam, vd för Svenska bio.

1 november 2019, 09.01
Gänget bakom och framför kameran till den svenska filmen ”En komikers uppväxt”.

Nöje & kultur

”Tsatsikis fröken” Minken Fosheim har dött

Den norska skådespelerskan och barnboksförfattaren Minken Fosheim har dött efter en tids sjukdom, rapporterar NRK.

7 juni 2018, 07.56
Minken Fosheim.

#metoo-uppropet

1 614 kvinnor vittnar om trakasserier bakom scenen

Nu larmar även över 1 600 kvinnor bakom scenen och kameran om trakasserier och övergrepp inom teater- och filmindustri.

1 december 2017, 09.20
Anna Vnuk/Pernilla August/Anna Odell/Ella Lemhagen/Josephine Bornebusch och Alexandra Dahlström.

Nöje & kultur

Lemhagen gör film med Sarah Jessica Parker

Regissören Ella Lemhagen lämnar svensk film för en chans i Hollywood efter ”Pojken med guldbyxorna”. Lemhagen är klar att regissera en film med arbetstiteln ”All roads lead to Rome” med Sarah Jessica Parker i huvudrollen, berättar hon för Nöjesbladet. – Sarah Jessica Parker spelar en amerikansk kvinna som kommer till Italien med sin 17-åriga dotter. Där händer saker som gör att hon ger sig ut på en resa. Det är en komedi, berättar regissören.

29 september 2014, 07.50