Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem

Extremkylan i Nordamerika

Extremkylan i Nordamerika

Polarvirveln slår hårt – över 20 människor döda i kylan

Minst 20 människor har dött i den så kallade polarvirveln i Kanada och USA, enligt ländernas myndigheter, rapporterar nyhetsbyrån Reuters. I vindbyar har temperaturer nedåt 50 minus uppmätts i de berörda delstaterna.

1 februari 2019, 06:21
Chicago i USA.

Extremkylan i Nordamerika

”Är man ute mer än fem minuter börjar det svida”

Den arktiska extremkylan har tagit ett järngrepp om Nordamerika. Den så kallade polarvirvel som dragit in uppges ha lett till över tio dödsfall, enligt amerikanska medier. Vädret beskrivs som historiskt.

31 januari 2019, 07:39
Omaha, Nebraska i USA. Arkivbild.

Extremkylan i Nordamerika

Flera dödsfall till följd av extrema kylan i USA

Minst fem personer har dött till följd av de extremt låga temperaturerna i USA, rapporterar amerikanska medier.

30 januari 2019, 18:26

Extremkylan i Nordamerika

Superkylan slår till i USA – kan bli 40 minusgrader

Amerikanerna kommer att få frysa den här veckan när temperaturen sjunker rejält i delar av landet. Enligt prognosen kan temperaturen nå ner till mellan minus 20 och minus 40 grader (Celsius), rapporterar CNN.

30 januari 2019, 06:55
Chicago. Arkivbild.