Turkiet chockhöjer räntan – med 7,5 procentenheter Turkiets centralbank höjer styrräntan med 7,5 procentenheter så att den landar på 25 procent. 24 augusti 2023, 13:41
Inflationen fortsätter att rusa i TurkietDen turkiska inflationen uppgick till 21,3 procent i november, vilket är den högsta takten på tre år och kan jämföras med 19,9 procent i oktober, skriver AFP och hänvisar till officiell statistik. 3 december 2021, 11:48
Så kraftfull är kameran i nya Samsung S25 UltraHär är Samsungs nya toppmodell Galaxy S25 Ultra – med förfinad kamera, batteritid i toppklass och snabbare än någonsin. Men det är med AI-funktionerna som telefonen verkligen bryter ny mark.
”Ohälsosam prissättning” får Turkiet att ingripa i liranFör första gången på sju år har den Turkiska centralbanken ingripit på valutamarknaden för att försöka stabilisera liran som befunnit sig i fritt fall. Det skriver The Telegraph. 1 december 2021, 17:12
Analys: Erdogan är på väg att köra Turkiet i bottenTurkiets president Recep Tayyip Erdogans utnämning av sin egen svärson till finansminister skakar om ett redan ekonomiskt härjat land, skriver Laura Pitel i en analys för Financial Times. Förhoppningar om att Erdogan skulle vara pragmatisk inom ekonomin har kommit på skam, enligt henne.
Investerare befarar att turkisk kollaps är på vägTurkiets president Recep Tayyip Erdogan aviserade under dagen sitt maktövertagande över landets centralbank under dagen, något flera medier rapporterat.
Doktor Doom: Skakig resa för tillväxtländernaEkonomiprofessor Nouriel Roubini, mer känd som Dr Doom, dömer ut världens tillväxtländer. Kortsiktigt är det Fed:s åtstramning som skapar trubbel, skriver han på debattsajten project-syndicate. De så kallade Bric-länderna har varit övervärderade och börjar återgå till normala nivåer.
Drömmer du om eget? Så gör du steg för stegFunderar du på att starta eget företag? Det är inte alla som vet att det går snabbare – och är smidigare att komma i gång med ett lagerbolag.
Turkiska centralbanken rustar för att rädda liranMarknadsräntorna har stigit kraftigt och valutan lira har försvagats efter att oroligheterna i Turkiet. Turkiska centralbanken annonserade under tisdagen att de kommer tillsätta åtgärder för att stabilisera marknaden.11 juni 2013, 09:48