Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem

Fallet Ji Gustafsson

Fallet Ji Gustafsson

Expert: Sexbrottsförslaget strider mot allt vi har

Det är mycket osannolikt att regeringens förslag om livstids fängelse för upprepade sexualbrott blir verklighet. Det säger Ulrika Rogland, advokat och tidigare åklagare, till TV4 Nyheterna.

19 januari 2024, 18:02
Ulrika Rogland.

Fallet Ji Gustafsson

Larmet om Gustafsson tystades ned: ”Munkavle”

Ji Gustafsson har dömts för över 100 sexualbrott mot barn och ungdomar men fick ändå plats i ett projekt för barn och ungdomar som Stockholms stad ansvarade för. När personalen larmade om riskerna tystades de av sina chefer, rapporterar TV4:s ”Kalla fakta” som har följt fallet under lång tid.

19 januari 2024, 09:03
Cecilia Broberg

Fallet Ji Gustafsson

Regeringen utreder livstid för upprepade sexualbrott

Regeringen öppnar för livstids fängelse vid upprepade sexualbrott, även om de enskilda brotten inte uppfyller livstid i straffskalan. Justitieminister Gunnar Strömmer (M) säger till TV4 Nyheterna att det pågår en utredning.

19 januari 2024, 06:06
Justitieminister Gunnar Strömmer (M).

Fallet Ji Gustafsson

Ji Gustafsson släpptes fri – sexualbrotten fortsatte

Trots att risken för återfall bedömes som hög, att han vägrat behandling och att han i fängelset varnats 269 gånger blev sexualförbrytaren Ji Gustafsson vilkorligt frigiven 2017, enligt TV4:s Kalla fakta.

18 januari 2024, 23:17
Två bilder på Ji Gustafsson.