Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem

Fängelsebranden i Venezuela

Fängelsebranden i Venezuela

Fem poliser gripna efter brandkatastrofen

Fem poliser har gripits misstänkta för att vara ansvariga för den katastrofala branden vid en polisstation i Venezuela, rapporterar flera internationella nyhetsbyråer.

1 april 2018, 05.51
Sörjande anhöriga till ett av dödsoffren

Fängelsebranden i Venezuela

”Alla landets polisstationer har liknande problem”

68 personer har bekräftats döda efter den våldsamma branden på en polisstation i Venezuela, rapporterar AFP. Landets fängelser är överfulla och häktesceller på polisstationer används ofta även för dömda fångar trots att cellerna inte ska användas mer än två dygn i sträck.

29 mars 2018, 07.35
Anhöriga utanför polisstationen i Valencia.

Fängelsebranden i Venezuela

Minst 68 personer döda i brand under flyktförsök

Minst 68 personer har omkommit i en förmodad brand vid en polisstation i norra Venezuela. Branden ska enligt uppgifter ha uppstått under upplopp vid ett rymningsförsök.

29 mars 2018, 06.59
Anhöriga i sorg utanför fängelset.

Fängelsebranden i Venezuela

”Vi kräver rättvisa – vi vill veta allt som händer”

Minst 68 personer har dött i fängelsebranden i Venezuela, som ska ha uppstått efter upplopp under ett rymningsförsök. Det fanns initialt obekräftade uppgifter om skottlossning.

29 mars 2018, 05.53