Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem

Fängslade journalisterna i Bahrain

Fängslade journalisterna i Bahrain

Fängslade journalisterna i Bahrain släpps

De fyra amerikanska journalister som greps i Bahrain på söndagen har nu släppts. – De är på väg till flygplatsen, säger journalisternas advokat, Mohammed al-Jishi, till nyhetsbyrån Reuters. Enligt vittnen verkar de fyra, som väntas lämna landet inom kort, vara vid god hälsa.

16 februari 2016, 16.19
Frilansjournalisten Anna Day är en av dem som nu ska släppas.

Fängslade journalisterna i Bahrain

Fyra journalister fängslade i Bahrain

Fyra amerikanska journalister greps i Bahrain på söndagen, uppger Reportrar utan gränser. Journalisterna har enligt organisationen nyligen arbetat med dokumentärer i Egypten och i Gaza. Enligt ett uttalande från Bahrains utrikesdepartement misstänks journalisterna för att ha ”tagit sig in i landet illegalt, lämnat falska uppgifter till gränspersonal och deltagit i olagliga sammankomster”.

15 februari 2016, 23.06
Frilansjournalisten Anna Day är en av de fängslade (t v), bild från demonstrationer i området där journalisterna greps (t h)