DN-fotograf fotade barn – greps av polis
Lars Epstein, mångårig fotograf och journalist på DN, greps när han tog bilder på barn i samband med en kulturfestival på Norrbro i Stockholm i tisdags. Polisen tog Epstein åt sidan och förklarade att han var misstänkt för ofredande av barn. Det skriver han på sin blogg på DN, ”Epsteins STHLM”.
– Jag blev helt chockad och frågade varför de gjorde så. De berättade ingenting utan tog min kamera och släpade i väg mig, säger han till DN.
Efter att polisen gått igenom bilderna och gjort sökningar i registren släpptes Epstein.
Mia Karlsvärd, ordförande vid Pressfotografernas Klubb Sverige (PFK), tycker att synen på fotografer har förändrats de senaste åren.
– I vårt samhälle har det de senaste året tillkommit lagar och regler som begränsar vår möjlighet till att ta bilder. Även i en, som i det här fallet, helt harmlös situation, säger hon till Medievärlden.