Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem

Hamrén stannar

Hamrén stannar

Zlatan hyllar Hamrén

I går meddelades att Erik Hamrén fortsätter som svensk förbundskapten i fotboll fram till och med 2016. Det gillar lagkaptenen Zlatan Ibrahimovic. ”Han har gjort det fantastiskt bra tillsammans med oss i landslaget”, skriver stjärnan i sin app.

6 december 2013, 17.51

Hamrén stannar

Anders Lindblad: ”Ge Hamrén mental rådgivare”

Han är enligt flera experter det enda alternativet. Men orkar förbundskaptenen leda laget i kvalet till EM 2016? ”att leda fotbollslandslaget tar mycket kraft därför borde Hamrén se över ledarstaben för att lägga all energi på rätt saker”, skriver Anders Lindblad och lyfter att landslaget saknar mental rådgivare.

5 december 2013, 17.55

Hamrén stannar

Erik Hamrén sitter kvar som förbundskapten

Erik Hamrén stannar på posten som förbundskapten för fotbollslandslaget, meddelade han under en blixtinkallad presskonferens. Att Zlatan är motiverad att fortsätta spelade stor roll i beslutet. – Det har varit tolv mycket tunga dagar, sa Hamrén under presskonferensen. Beslutet innebär att han leder laget till EM-kvalet 2016.

5 december 2013, 14.27