Flera brittiska skolor i Europa hotades samtidigt
The British International School of Stockholm har inte mottagit liknande hot tidigare, säger skolans rektor Carl Hutson. Men två andra brittiska skolor i Europa hotades också under tisdag förmiddag – i norska Stavanger och i Ungerns huvudstad Budapest.
Enligt den norska tidningen Stavanger Aftenblad inkom hoten i Norge och Sverige med tio minuters mellanrum.
– Jag har förstått att det kommit in telefonsamtal till andra skolor men jag vet inte om de har kopplingar. Vi kan bara gissa, säger Hutson till Expressen.
– Det är klart att vi ser närmare på om det finns ett sammanhang mellan hoten i Stavanger, Stockholm och Budapest. Vi jobbar vidare för att ta reda på var hoten kommer från, säger en talesperson för polisen i Norge till Aftenbladet.