Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem

Hugh Hefner

Hugh Hefner 1926-2017

Hugh Hefner begravd bredvid Marilyn Monroe

Hugh Hefner har nu begravts, skriver TMZ. Playboygrundaren begravdes i en krypta på kyrkogården Westwood Village Memorial Park i Los Angeles vid en liten ceremoni för de närmast anhöriga.

1 oktober 2017, 15.26
Marilyn Monroe på Playboys etta/Hugh Hefner.

Hugh Hefner 1926-2017

”Ska våra flickor växa upp i den värld Hefner skapat?”

”Är vi verkligen okej med att våra flickor växer upp i en värld som Hugh Hefner skapade? Jag är inte det.” Så skriver Susan Brownmiller, feminist och journalist, i NY Times om den nyligen bortgångne Playboygrundaren. Hefners ideal har bidragit till upplevda behov av skönhetsoperationer och silikonbröst, menar skribenten. Hon återger också vittnesmål om hur kvinnor tagit skada under sina besök i Hefners villa i Los Angeles.

30 september 2017, 18.34
Victoria Silvstedt och Hugh Hefner, 1997.

Hugh Hefner 1926-2017

”Skapade ett imperium byggt på kvinnors kroppar”

Många talar om Hugh Hefners bidrag till amerikansk kultur efter hans bortgång, men man bör inte glömma de mörka sidorna av Hefners arv, skriver CNN:s Peggy Drexler i en krönika. Visst, Hefner var en ikon och en mediepionjär som öppnade upp för en öppen diskussion om sex och sexualitet. Men han använde också kvinnor – och deras kroppar – för att göra en ekonomiskt vinst, skriver hon.

29 september 2017, 00.17
Hugh Hefner blev 91 år gammal.

Hugh Hefner 1926-2017

Kändisar minns Hefner: ”Han var en legend”

Playboy-grundaren Hugh Hefner har dött, 91 år gammal. Flera kändisar minns den kontroversielle Hefners liv. ”Jag är så hedrad över att ha varit en del av Playboy-teamet. Du kommer att vara mycket saknad. Jag älskar dig, Hef!” skriver Kim Kardashian på Twitter.

28 september 2017, 09.41
Paris Hilton, Hugh Hefner och Kim Kardashian.

Hugh Hefner 1926-2017

Playboy gick från 7 miljoner exemplar – till 800 000

Playboy-grundaren Hugh Hefner har dött, 91 år gammal, rapporterar flera medier.

28 september 2017, 07.29
Arkivbild: Hugh Hefner på Playboy Club i London 1969.

Hugh Hefner 1926-2017

Playboygrundaren Hugh Hefner död – blev 91 år

Playboygrundaren Hugh Hefner har dött, 91 år gammal. Det uppger Playboy Enterprises i ett uttalande.

28 september 2017, 07.00
Hugh Hefner tillsammans med sin hustru Crystal Hefner.

Hugh Hefner 1926-2017

Utmanade synen på sexualitet i 50-talets USA

Hugh Hefner hade precis rätt timing då han lanserade den första Playboy-tidningen i 50-talets USA, då allt fler amerikaner fick bättre levnadsvillkor och ny forskning utmanade den traditionella bilden av sexualitet. Det skriver flera medier i sina dödsrunor om Hefner.

28 september 2017, 06.41
Omslaget på den första Playboy-tidningen. Hugh Hefner.

Ekonomi

Playboy Mansion säljs men Hefner ska bo kvar

Den ikoniska Playboy Mansion i Holmby Hills väster om Los Angeles är till salu. Men det finns en hake – minst. Ägaren Hugh Hefner har nämligen som villkor att han ska få bo kvar i huset som varit hans hem i över 40 år, till sin död. Dessutom ska huset enligt uppgifter vara i behov av renovering. Utropspriset är 200 miljoner dollar, cirka 1,7 miljarder kronor.

11 januari 2016, 13.15
Arkiv, Hugh Hefner.