Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem

Johnsons granskade affärer

Johnsons granskade affärer

Affärskvinnan om Johnson: Han ignorerar mig totalt

Den amerikanska affärskvinnan Jennifer Arcuri säger att hon känner sig ”förkrossad” och ”förödmjukad” av Storbritanniens premiärminister Boris Johnson, skriver AFP. Johnson har anklagats för att under sin tid som borgmästare i London ha gett henne finansiella fördelar – samt undanhållit att de haft en privat relation.

17 november 2019, 17.00
Boris Johnson och Jennifer Arcuri.

Johnsons granskade affärer

Techentreprenören vägrar svara om ”intim relation”

Storbritanniens premiärminister Boris Johnson anklagas för att ha brutit mot regelverket under sin tid som borgmästare i London, genom relationen med den amerikanska techentreprenören Jennifer Arcuri. Det rapporterar Politico.

7 oktober 2019, 13.42
Jennifer Arcuri.

Brexit • Johnsons granskade affärer

Boris Johnson nekar till beskyllningar om jäv

Storbritanniens premiärminister Boris Johnson pressades i dag om uppgifterna om jäv och misskötsel av ämbetet under tiden som borgmästare i London.

29 september 2019, 15.49
Jennifer Arcuri och Boris Johnson.

Brexit • Johnsons granskade affärer

Boris Johnson granskas för kopplingar till affärskvinna

En oberoende enhet inom den brittiska polisen ska utreda premiärminister Boris Johnsons kontakter med den amerikanska affärskvinnan Jennifer Arcuri, rapporterar brittiska medier.

28 september 2019, 06.24
Boris Johnson och Jennifer Arcuri.