Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem

Juvelkuppen i Cannes

Juvelkuppen i Cannes

Miljonbelöning för info om stöten i Cannes

Försäkringsbolaget Lloyds of London erbjuder en belöning på nästan 9 miljoner kroner till den person som har information om juvelstölden på hotell Carlton i Cannes i slutet av juli. Stölden genomfördes av en beväpnad man som lämnade rummet med en portfölj fylld med juveler.

6 augusti 2013, 09.48

Juvelkuppen i Cannes

Juvelkuppen i Cannes seklets största

Värdet på juvelerna som stals på hotell Carlton i Cannes i söndags skrivs nu upp. Tidigare har man trott att de glittriga föremålen var värda 350 miljoner kronor men nu visar en ny värdering att stöldgodset var värt närmare 900 miljoner kronor.

29 juli 2013, 17.08

Juvelkuppen i Cannes

Rosa Pantern-ligan misstänks för juvelstölden

Den så kallade Rosa Pantern-ligan kopplas nu ihop med den enorma juvelstölden i Cannes i går då stenar för ett värde av 350 miljoner kronor stals. Så sent som i torsdags fritogs 34-årige Milan Poparic från ett fängelse i Schweiz, han är den tredje ligamedlemmen som rymt under de tre senaste månaderna. Ingen är ännu gripen för stölden.

29 juli 2013, 10.38

Juvelkuppen i Cannes

Mångmiljonstöt mot juvelutställning i Cannes

Juveler för ungefär 350 miljoner kronor har stulits då en man rånade en juvelutställning på Carlton Hotel i sydfranska Cannes under söndagen, rapporterar BBC.

28 juli 2013, 14.15