Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem

Kenza Zouiten Subosic

Sommarpratarna 2024

”Insiktsfullt sommarprat om pappans alkoholism”

Influeraren och entreprenören Kenza Zouiten Subosic gör sig bäst i allvaret. Det skriver DN:s recensent Matilda Arborelius om dagens sommarprat i P1.

24 juli 2024, 11.45
Kenza Zouiten Subosic.

Coronaviruset • Smittans effekter

Kenza Zouitens klädbolag har begärts i konkurs

Influeraren Kenza Zouiten Subosics bolag och klädmärke Ivyrevel begärs i konkurs, rapporterar Aftonbladet.

3 januari 2021, 21.19
Kenza Zouiten/Arkivbild

Nöje & kultur

Kenza pausar bloggen på obestämd tid: Inte lika kul

Influeraren Kenza Zouiten Subosic tar en paus från bloggandet, skriver hon själv i ett inlägg.

6 april 2020, 13.14
Kenza Zouiten Subosic.

Nöje & kultur

Influeraren Kenza har fått en son: ”Svårt att greppa”

Influeraren Kenza Zouiten Subosic och Aleks Subosic har blivit föräldrar, skriver Nöjesbladet. Paret fick en liten son.

16 juni 2019, 18.17
Kenza Zouiten Subosic.

Nöje & kultur

Bloggaren Kenza stäms av KO för reklaminlägg

Konsumentombudsmannen (KO) stämmer bloggaren och företagaren Kenza Zouiten för brott mot marknadsföringslagen, enligt ett pressmeddelande från myndigheten.

17 januari 2019, 10.35
Kenza.

Nöje & kultur

Kända influencers tappar hundratals följare varje dag

Kända svenska influencers tappar följare på Instagram, skriver Nöjesbladet. Mest följare tappar bloggerskan Kenza Zouiten som de senaste 30 dagarna förlorat i genomsnitt 417 följare per dag.

21 december 2018, 22.29
Kenza Zouiten.

Tech

H&M får sällskap av Zalando i modebloggarens startup

Modebloggaren Kenza Zouitens startup-bolag Ivyrevel har sedan tidigare H&M i ryggen. Nu kliver även Kinnevik-ägda konkurrenten Zalando in som ägare, skriver DI Digital.

3 december 2017, 21.04
Arkivbild: Kenza Zouiten.

Nöje & kultur

Sveriges bäst betalda bloggare lämnar Bonnier

Bloggstjärnan Kenza Zouiten bryter samarbetet med Bonnier efter tio år, skriver Resumé. I stället går hon över till annonsnätverket Tourn. Kenza Zouiten har omkring 2,3 miljoner följare i sociala kanaler, skriver tidningen. Under 2015 gjorde hennes bolag en vinst på 3,2 miljoner kronor.

21 september 2016, 13.34
Arkiv.

H&M:s startupsatsning

H&M jagar startups: ”Del av löpande verksamhet”

H&M:s investeringar i svenska startups – däribland kupongmärket Wrapp och Kenza Zouitens klädmärke Ivyrevel – är inte en separat verksamhet utan en del av bolagets strategi. Det säger Björn Magnusson, som är ansvarig för H&M-koncernens investeringsverksamhet, till techsajten Breakit. – Det är en pusselbit bland flera och vi ser det som en del av vår löpande verksamhet att jobba med entreprenörer som utvecklar nya idéer och affärer, säger han.

6 april 2016, 18.42
Kenza Zouitens.

H&M:s startupsatsning

H&M betalade 20 miljoner för Kenzas klädmärke

Blogg- och Instagramprofilen Kenza Zouiten har sålt sitt klädmärke Ivyrevel till H&M, avslöjar Dagens Media. Det var i fredags som profilen meddelade på Instagram att hon skulle lägga ner klädmärket, men nu visar det sig i stället att H&M har betalat 20 miljoner kronor för en femtedel av Ivyrevel.

4 april 2016, 16.41