Regionerna vägrar betala Apotekstjänst trots kravenRegionerna som drabbades av höstens materialbrist kommer inte betala några extra kostnader till leverantören Apotekstjänst, rapporterar P4 Örebro. Företaget menar att det fått felaktig information om lagerhållningen och beställningarna och krävde i veckan att regionerna ska ta notan.
Apotekstjänst hotar häva avtal med regionernaApotekstjänst hotar med att häva avtalet med regionernas varuförsörjningsnämnd, samarbetsorganisationen som hanterar materiel till länen Dalarna, Västmanland, Södermanland, Uppsala och Örebro.
Nu finns Volkswagen Tayron på vägarna – så bra är denDet tyska bilmärkets senaste tillskott är en SUV som förenar form och funktion på ett sätt få andra kan. Vi lät tvåbarnsmamman Sara Schröder provköra Volkswagens hittills näst största bil.
Apotekstjänst krav: Pengar efter höstens haveriApotekstjänst vill ha ersättning för de merkostnader som företaget fått med anledning av de leveransproblem som inträffade i höstas, skriver Dagens Samhälle. I sin egen analys över vad som orsakat haveriet menar man att det var felaktiga uppgifter från regionerna om lagerhållning som lett till problemen.
Katastrofberedskap brast på grund av materialbristDen katastrofmedicinska beredskapen påverkades när tre svenska regioner ställde in planerade operationer på grund av materialbrist efter att Apotekstjänst tog över leveransen i höstas. Det visar SVT:s kartläggning.
V-förslaget: Skapa statligt bolag för sjukhusmaterial Regeringen bör utreda förutsättningarna för att inrätta ett statligt bolag med inriktning på medicinska produkter. Det föreslår Vänsterpartiet i socialutskottet efter kaoset kring Apotekstjänst, rapporterar TT. 7 november 2019, 16:01
Ansvarig överväger att avgå efter materialkrisenVaruförsörjningsnämndens ordförande, Behcet Barsom (KD), överväger att avgå till följd av materialkrisen på svenska sjukhus i Mellansverige, säger han till SVT Nyheter.
Så bra är nya Volvo ES90 – lyxig och modernt elegantGör dig redo för en bil i en klass för sig. Volvos nya elbil ES90 är sedanen som förenar elegans, mångsidighet och framtidens teknik – utan att kompromissa på någon punkt.
Nya leverantörer ska tas in för att lösa materialbristenVaruförsörjningsnämnden har tagit beslut om att teckna avtal med flera leverantörer för att lösa materialbristen inom flera sjukhusregioner, rapporterar TT.
Krisen är ännu inte över – finns inte någon prognosMaterialkrisen inom flera sjukvårdsregioner är inte över. Enligt Socialstyrelsen är det ett stort problem att det ännu inte finns någon prognos för när leveranserna kan fungera som de bör, rapporterar TT.
Apotekstjänst krävs på svar om borttappad medicinSju regioner i Mellansverige kräver nu svar från Apotekstjänst kring förra veckans avslöjande från Ekot om att bolaget tappat bort narkotikaklassade läkemedel.28 oktober 2019, 13:48
Politiker i nytt möte i dag: ”Försöker hitta en lösning”Politikerna i Varuförsörjningsnämnden för flera regioner har kallat till ett extramöte i Västerås på tisdagsförmiddagen i spåren av materialbristen inom sjukvården, rapporterar TT.
Volvos mest sålda modell XC60 blir ännu bättreNu uppdateras den populära Volvo XC60 med en förbättrad användarupplevelse, uppdaterad design och komfort, nya färgval samt ett snabbare och mer responsivt infotainmentsystem.
MSB-expert: ”Just-in-case” viktigare än ”just-in-time”Apotekstjänst har fått bära hundhuvudet för materialbristen på sjukhus i fem regioner men Jan-Olof Olsson, handläggare för försörjningsberedskap på Myndigheten för samhällsskydd och beredskap, ser en annan orsak till röran.
Sterilt gods skickades på öppen pall till sjukhusetAkutbeställda varor fanns inte på lager, etiketter saknades eller så stämde innehållet inte med följesedeln. Sterilt gods skickades på öppen pall så att sjukhuset fick kassera leveransen.
Politiker duckar frågan om varför priset fick avgöraPolitiker i varuförsörjningsnämnden för Uppsala, Västmanland, Dalarna, Örebro och Sörmland vill inte svara på TT:s frågor kring hur de resonerade när de fattade beslutet om att upphandla leveranser från kritiserade Apotekstjänst.
De levererar kondomer hem till dörren i UppsalaLeverantörskrisen inom sjukvården har gjort att Region Uppsala har slut på kondomer. Det har fått företaget Kry att börja med hemleveranser av kondomer till Uppsalabor, skriver flera medier.
Drömmer du om eget? Så gör du steg för stegFunderar du på att starta eget företag? Det är inte alla som vet att det går snabbare – och är smidigare att komma i gång med ett lagerbolag.
Dokument: Priset avgjorde när Apotekstjänst vannPriset var utslagsgivande när regionerna anlitade det hårt kritiserade Apotekstjänst, visar protokollet från februari 2018 som TT tagit del av. Politikerna har skyllt på lagen som de hävdar begränsat hur de kunnat välja bland leverantörerna – men enligt Upphandlingsmyndighetens jurist Erika Hanses hade regionerna alla möjligheter att ställa tuffare krav.
V-politiker: ”Pris har fått gå före kvalitet i vården”Problemen med materialbristen på sjukhusen har uppstått för att man har låtit pris gå före kvalitet vid upphandling, skriver V-politikerna Jonas Lindberg och Karin Rågsjö i en debattartikel i Aftonbladet.