Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem

Lina Norberg Juuso

Anmälningen av Janouch

”Janouch och Borg ger exempel på samma patriarkala struktur”

I en krönika i Sundsvalls tidning funderar Lina Norberg Juuso på varför intresset varit så stort kring förre moderate finansministern Anders Borgs beteende på en skärgårdsfest och författaren Katerina Janouchs kritiserade twittrande. Norberg Juuso anser att båda händelserna kan ses som exempel på hur ”den patriarkala strukturen yttrar sig”. Norberg Juuso anser att Janouchs tweet om V-politikern Rossanna Dinamarca och uppgiften att Borg påståtts tala om kvinnor som ”horor” tillsammans blir en ”tydlig scen över värderingsskillnaderna som finns i synen på män och kvinnor”:

20 augusti 2017, 11.41

Glesbygdsdebatten

”Långvarig utsugning av en landsända skapar mullret”

”Norrland bygger rälsen, men blir sedan kvarlämnad på perrongen.” Så beskriver journalisten och opinionskrönikören Lina Norberg Juuso Norrlands situation gentemot resten av Sverige. Sverige mjölkar Norrland på alla dess tillgångar, men lämnar bara smular som tack, menar hon. Enligt Norberg Juuso handlar det inte bara om Vattenfalls planer på att flytta 40 jobb från Jokkmokk. ”Det är en långvarig utsugning av en landsända som gör att det mullrar,” skriver hon. Men i stället för att låta diskussionerna glida iväg mot att Norrland bör söka någon form av självständighet, måste hela Sverige verka för att Sverige som helhet ska leva. Norberg Juuso efterlyser krafttag från regeringen för att det ska ske. ”Att låta Jokkmokksborna behålla de jobb som tillhör dem är ett sätt”, avslutar hon.

12 augusti 2016, 15.55
Arkivbild.

Glesbygdsdebatten

”Lika bra att vi klappar igen hela Norrland”

Statliga tjänster flyttas. Kommuner lägger ner service för att spara pengar. Sjukhusen monteras ner. Vart femte hus är övergivet. Och i höst ska Trafikverket fatta beslut om nattågen i övre Norrland ska finnas kvar i samma omfattning. Det skriver Lina Norberg Juuso i en ledare i Sundsvalls Tidning och summerar läget: ”Det känns som att det är lika bra att vi klappar igen Norrland. Bara ta naturresurserna som håller uppe Sverige – men töm ytan från folk.”

8 augusti 2016, 18.36
Kvinna sitter på älgpass i Norrböla. Arkiv.

Debatten om sexövergreppen

”Mer sexualundervisning behövs – för alla unga”

”Det var som att be om rasistiskt skit att skriva om sexuella ofredanden.” Det skriver Sundsvalls Tidnings krönikör Lina Norberg Juuso. Hon skriver att rasister försöker använda kvinnokampen som ett plakat för sin politik efter flera fall av sexuella övergrepp mot kvinnor. ”Bara för att män i grupp beter sig illa innebär det inte allt A-L-L-A män är dåliga. I Stockholm drog vuxna män ut på stan för att ge sig på mörkhyade barn och ungdomar – det innebär inte att jag anser att alla vita män är potentiella våldsmän”, skriver hon. ”Med det sagt” tycker hon att det är bra att sexuella ofredande på den lokala simhallen nu tas på stort allvar. Och hon kräver att mer görs i förebyggande syfte: ”Det som också behövs är förstärkt sexualupplysning för alla barn- och ungdomar i Sverige [...] Det inkluderar naturligtvis även ensamkommande flyktingbarn som har rätt till kunskap efter kanske flera år på flykt utan skolgång och vägledning av vuxenvärlden”.

7 februari 2016, 11.55
Arkivbild

Julkalendern 2015

”Sprit i barnkulturen – ja tack”

”Ni har inte missat att barnen har fått dricka varmt öl i kalendern?”, skriver Mittmedias krönikör Lina Norberg Juuso. Hon reagerar på hur föräldrar protesterat mot att alkohol förekommer i årets julkalender. Tvärtom, ska vuxna se till att berätta, menar hon: ”Vuxenvärlden har ansvar att berätta om dryckerna – som kan användas som smak- och stämningsförhöjare av de över arton år, men också skapa beroende och slå sönder individer. Krossa familjer.”

20 december 2015, 14.56