Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem

Lotta Folcker

Reklamradions framtid

Aftonbladet får licens för radiokanal

Mediemyndigheten har beviljat Aftonbladet en nationell radiolicens, vilket innebär att de kan starta en ny radiokanal.

18 februari, 14:02
Aftonbladet.

Mellanösternkrisen • Gazakriget

Ny Aftonbladet-kampanj visar barns lidande i Gaza

Aftonbladet har startat en ny insamling till förmån för Läkare utan gränser och organisationens arbete i Gaza. I kampanjen ”Titta inte bort” publicerar tidningen mycket starka bilder, bland annat på skadade och döda barn.

21 maj 2025, 14:58
Aftonbladets kampanj/Lotta Folcker.

Nöje & kultur

Heimerson: Jag har fått sparken av Aftonbladet

Efter 62 år på Aftonbladet har journalisten Staffan Heimerson fått sparken från tidningen, skriver han själv på Expressens kultursida.

3 april 2025, 14:16
Staffan Heimerson med hustrun Marianne Pihl.

Nöje & kultur

Lotta Folcker blir vd och chefredaktör på Aftonbladet

Lotta Folcker efterträder Lena K Samuelsson och blir ny chefredaktör, vd och ansvarig utgivare på Aftonbladet. Folcker kommer närmast från rollen som sportchef på Viaplay och säger att hon är ”hedrad och ödmjuk” inför uppgiften att leda tidningen.

12 mars 2024, 10:05
Lotta Folcker