Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem

Lyckorapporten

Lyckorapporten

Lyckoforskare: Finländare är bättre på att ”gilla läget”

Ett sunt förhållningssätt till känslor. Det är en av förklaringarna till att Finland återigen kammar hem förstaplatsen i årets World Happiness Report. Åtminstone om man får tro Frank Martela, forskare vid Aalto-universitetet om vad som gör människor lyckliga.

19 mars, 09:37
Människor sitter på isen utanför Helsingfors.

Lyckorapporten

Svenskar fortsatt bland de lyckligaste i världen

Sverige ligger femma på listan över världens lyckligaste länder. I årets World Happiness Report är det endast Costa Rica, Danmark, Island och Finland som ligger före. Förra året blev Sverige fyra.

19 mars, 06:21
Svenskar.

Lyckorapporten

Rapport: Norge är världens lyckligaste land

Norge går om Danmark och räknas som världens lyckligaste land i en rapport som släpptes på måndagen. Det är FN-nätverket SDSN som ligger bakom listan.

20 mars 2017, 08:58
Arkivbild: Publik vid skidtävlingar i Holmenkollen i Oslo.

Lyckorapporten

”Danmark har inte monopol på lycka”

Efter några år i toppen får Danmark se sig passerade av Norge när FN-nätverket SDSN presenterar sin rapport över världens lyckligaste länder. Den danska författaren Meik Wiking, som gjort en internationell karriär med sina böcker om det danska ”hygget”, säger till AP att det är bra för dem.

20 mars 2017, 08:57
Arkivbild: Flanörer på Strøget i Köpenhamn.