Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem

Mannen i kalkbrottet

Mannen i kalkbrottet

Nyfiken vandrare föll – misstänks för olaga intrång

Det var nyfikenhet som lockade den 42-årige mannen ner i kalkbrottet i Malmöstadsdelen Limhamn i går kväll, rapporterar Sydsvenskan. Han var ute och vandrade i det inhägnade området när han föll ner till ett svåråtkomligt område och skadade foten. Efter en nästan fyra timmar lång räddningsinsats kunde han föras till sjukhus.

8 september 2025, 13.16
Räddningstjänst och ambulans på plats och söker i kalkbrottet i Limhamn.

Mannen i kalkbrottet

Man uppe ur kalkbrott – förd till sjukhus

Den man som hittades i kalkbrottet i Malmöstadsdelen Limhamn på söndagskvällen har efter en stor räddningsinsats tagits upp ur kalkbrottet och förts till sjukhus med ambulans, rapporterar Sydsvenskan.

8 september 2025, 06.23
Räddningstjänst, polis och ambulans är på plats och söker i kalkbrottet i Limhamn efter att rop på hjälp hörts på söndagskvällen. Under natten till måndagen kunde den nödställde tas upp till en ambulans och föras till sjukhus.

Mannen i kalkbrottet

Stor insats efter rop på hjälp från kalkbrott

En räddningsinsats pågår i Limhamns kalkbrott i Malmö efter att en man hörts ropa på hjälp, rapporterar Sydsvenskan.

7 september 2025, 22.39
Limhamns kalkbrott