Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem

Människohandeln i Västafrika

Människohandeln i Västafrika

Polisen hoppas stoppa fler kriminella efter framgång

Efter att 230 människor fritagits från prostitution och slaveri i Niger hoppas polisen på fler liknande tillslag, säger landets polischef Barka Dankassoua till The Guardian. Människohandel är ett stort problem i landet.

1 mars 2020, 14.56
Illustrationsbild.

Människohandeln i Västafrika

230 räddade från slavläger och sexhandel i Niger

Polisen har fritagit 230 människor som varit offer för människohandel i Niger. 46 av de fritagna var barn mellan 10 och 17 år och övriga var unga män som utnyttjats i närmast slavliknande förhållanden, skriver The Guardian.

1 mars 2020, 14.43
Arkivbild på polis i NIger.

Människohandeln i Västafrika

24 småbarn räddades från ett illegalt surrogathem

Polis i Nigeria har räddat 24 småbarn och fyra gravida tonåringar från ett olagligt surrogathem i staden Port Harcourt, skriver nyhetsbyrån AFP. Barnen som räddades ska ha varit mellan ett och två år gamla.

27 februari 2020, 17.04

Människohandeln i Västafrika

Flickor från ”bebisfabriker” säljs för mindre än 8 000

Polis i Nigeria har flera gånger slagit till mot illegala surrogathem, ofta kallade ”bebisfabriker”, i landets södra delar. Det skriver AFP. Under torsdagen räddades 24 småbarn och fyra gravida tonåringar från ett sådant.

27 februari 2020, 17.04
Arkivbild.