Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem

Misshandeln av chefredaktören

Misshandeln av chefredaktören

Utredning om misshandlad chefredaktör hemligstämplas

Polisen lägger ned utredningen om Eskilstuna-Kurirens chefredaktör Peo Wärring, rapporterar Sveriges Television. Dessutom blir förundersökningen sekretessbelagd. Ingen misstänkt har hittats till misshandeln som ägde rum i Eskilstuna i början av januari.

2 maj 2014, 11.02
Peo Wärring

Misshandeln av chefredaktören

Wärring: Var en slump

Esklstuna-Kurirens chefredaktör PeO Wärring berättar nu om helgens misshandel. Han säger att han var berusad, men inte gjorde något olämpligt. Han hamnade i en diskussion med ett sällskap på krogen som han sedan passerade på vägen hem. Då sparkade någon honom i ryggen.

6 januari 2014, 17.46

Misshandeln av chefredaktören

Eskilstuna-Kurirens chefredaktör misshandlad

Eskilstuna-Kurirens chefredaktör PeO Wärring misshandlades utanför en restaurang i natt. Han slogs medvetslös och vaknade först på sjukhuset, skriver Expressen. Enligt uppgifter undersöker polisen om misshandeln kan ha kopplingar till organiserad brottslighet. Ingen har gripits.

5 januari 2014, 16.25
PeO Wärring. Arkivbild från 2001.