Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem

Misstänkta äldremordet i Lysekil

Misstänkta äldremordet i Lysekil

Kvinna överklagar inte dom för mord på maken

Den kvinna i 70-årsåldern som dömts till fyra års fängelse för att ha dödat sin man kommer inte ansöka om prövningstillstånd i HD. Kvinnan, som just nu avtjänar sitt straff på anstalt i Norrland, säger att hon helt enkelt inte orkar, rapporterar P4 Väst.

27 november 2019, 17.39
Illustrationsbild.

Misstänkta äldremordet i Lysekil

Äldre kvinna dödade sin man – får straffet skärpt

Den kvinna i 70-årsåldern som i tingsrätten dömts till två års fängelse för att ha dödat sin man får straffet skärpt i hovrätten, rapporterar TT. Hon döms till fyra års fängelse för dråp, trots att åklagaren yrkat på att hon ska dömas för mord.

13 november 2019, 12.41
Arkivbild.

Misstänkta äldremordet i Lysekil

Åtalas för mord på maken – hävdar barmhärtighet

Nu väcks åtal mot den 72-åriga kvinna som misstänks ha mördat sin make i april i år i Lysekil, rapporterar TT.

5 augusti 2019, 11.51

Misstänkta äldremordet i Lysekil

72-åringen: Dödade maken på grund av dålig vård

Den 72-åriga kvinna som misstänks för mordet på sina make i Lysekil i april uppger att paret varit överens om att avsluta sina liv tillsammans – eftersom mannen fick för dålig vård av hemsjukvården. Det framgår av den personutredning som Kriminalvården gjort av henne, skriver Expressen.

22 maj 2019, 12.26

Misstänkta äldremordet i Lysekil

Kommunen: ”Vill se om vi kunde gjort annorlunda”

Lysekils kommun har inlett en lex Sarah-utredning efter att en 72-årig kvinna uppger att hon tagit livet av sin make för att han fått för dålig hemsjukvård.

22 maj 2019, 12.26
Illustrationsbild.

Misstänkta äldremordet i Lysekil

Skadad kvinna anhållen misstänkt för mord i Lysekil

En person har hittats död i Lysekil på lördagsmorgonen i en bostad i Lysekil. En kvinna fördes till sjukhus med skador – senare under lördagen anhölls hon misstänkt för mord, rapporterar Göteborgs-Posten.

6 april 2019, 15.10