Släpade rival bakom bil och dumpade liket – döms
En 51-årig man som i april dödade en 53-åring man under ett slagsmål döms till 14 års fängelse för mord och brott mot griftefriden. De båda var kärleksrivaler, den dödade mannen var tillsammans med 51-åringens ex-flickvän. Åklagaren drev linjen att offret först slogs ihjäl och sedan släpades en kilometer bakom en bil innan han dumpades i vattnet, skriver Aftonbladet.
53-åringens kropp hittades i Dalarö kanal den 30 april. Samtidigt ringde 51-åringen SOS Alarm och anmälde sig själv:
Polisen larmades till platsen men bara några minuter tidigare hade även en annan man, en 51-åring, ringt till SOS Alarm för att anmäla sig själv:
”Jo det vart lite handgemäng i går och jag tror att jag har bragt en kille om livet faktiskt... Jag ville bara säga det.”
Mannen har hela tiden nekat till brott:
– Det har föregåtts av en lagstadgad nödvärnssituation där den nu döde personen har trängt sig in i min klients hus. Det som händer efteråt, transporten av kroppen, är bara ett irrationellt uttryck av chock, har mannens försvarare tidigare sagt till Aftonbladet.