Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem

Nätpedofilen i Ystad

Nätpedofilen i Ystad

42-åring döms för barnövergrepp

En 42-årig man som utgett sig för att vara en bisexuell tioårig flicka och sedan närmat sig andra flickor i den åldern döms till fängelse i två år och fyra månader. Bland brotten innefattas bland annat sexuella övergrepp mot barn, grovt utnyttjande av barn för sexuell posering och grovt barnpornografibrott.

15 januari 2016, 12.02

Nätpedofilen i Ystad

Misstänkte nätpedofilen: ”Som ett missbruk”

I dag inleddes rättegången mot en misstänkt nätpedofil i Ystad som misstänks för övergrepp mot 46 olika barn. Mannen ska ha utgett sig för att vara en bisexuell tioårig flicka och sedan närmat sig andra flickor i den åldern. I rätten berättade mannen själv om hur ett missbruk utvecklades, enligt SVT Skåne: – Jag kände att jag måste sätta mig där vid datorn och kanske hitta en ny kontakt. Det blir som en bubbla, det skärmar av allt annat.

1 oktober 2015, 17.13
Arkivbild.

Nätpedofilen i Ystad

Låtsades vara tio år – bad flickor visa brösten

Rättegången mot en 42-åring i Ystad som misstänks för övergrepp mot 46 olika barn började i dag, enligt SVT Skåne. Han ska ha låtsats vara en tioårig flicka på nätet och bett andra flickor i den åldern visa sina bröst. Mannen misstänks bland annat för utnyttjande av barn för sexuell posering.

30 september 2015, 14.49