Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem

Obamas Hiroshima-besök

Obamas Hiroshima-besök

Advokater: Vi förväntade oss mer av Obama

Många Hiroshimabor och offer välkomnade Barack Obamas besök, och trängdes för att får se honom tala, rapporterar SR Ekot. Men det första besöket av en amerikansk president sedan atombomben föll togs emot med blandade känslor. – Det behövs ingen ursäkt, bara att se framåt och hoppas på fred, säger hemmafrun Sasaki, vars far- och morföräldrar dog i attacken, till Ekot efter talet. Sasaki Takeya från organisationen Japanska advokater mot kärnvapen är däremot besviken: – Vi förväntade oss starkare uttalanden från honom för nedrustning av kärnvapen, så det var en besvikelse.

27 maj 2016, 19.20
Obama tillsammans med premiärminister Shinzo Abe i Hiroshima tidigare på fredagen.

Obamas Hiroshima-besök

Obama hedrar offren i Hiroshima

”För 71 år sedan, föll döden från himlen och världen förändrades”. Det sa USA:s president Barack Obama när han i dag hedrade de människor som dog av atombomben som släpptes över Hiroshima. I dag blev Barack Obama den första sittande amerikanske presidenten att besöka Hiroshima och under dagen har han bland annat lagt en krans vid minnesplatsen för offren.

27 maj 2016, 11.23

Obamas Hiroshima-besök

Bakgrund: Hiroshima-bomben

Med ett bländande ljus och med ett öronbedövande muller exploderade atombomben över den japanska staden Hiroshima tidigt på morgonen den 6 augusti 1945. 140 000 människor dödades. Bara några dagar senare släppte USA även en atombomb över Nagasaki och mindre än en vecka senare kapitulerade Japan i kriget, vilket ses som slutet på andra världskriget.

27 maj 2016, 09.09

Obamas Hiroshima-besök

Obamas Hiroshima-besök kritiseras från flera håll

Barack Obama blir i dag den första sittande presidenten att besöka Hiroshima, den japanska stad som USA fällde en atombomb över 1945. Men besöket har kritiserats från många olika håll. Det rapporterar Sveriges Radio Ekot. Bland annat i USA av dem som fortfarande ser atombombningarna som nödvändiga. Även i Sydkorea har besöket ifrågasatts av de koreaner som tvingades till arbete i Hiroshima av den japanska armén och som ser sig som bortglömda offer efter kriget.

27 maj 2016, 08.04