Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem

Ökningen av ekobrott

Ökningen av ekobrott

Låtsades vara miljardär på Oslos lyxkrogar – får fängelse

En 51-årig man är dömd för bedrägeri efter att ha ätit på dyra lyxkrogar i Oslo och utgett sig för att vara en norsk miljardär. Festmåltiderna för över 91 000 kronor ska ha skett på fem olika restauranger, skriver Dagens Næringsliv som tagit del av notorna.

15 november 2023, 11.13
Besökte en restaurang i hamnområdet Aker brygge i Oslo

Ökningen av ekobrott

”Ekobrotten är ett gift i samhällskroppen”

Ekonomisk brottslighet är ”ett gift i samhällskroppen som måste bekämpas”. Det säger näringsminister Mikael Damberg (S) till SvD Näringsliv. Tidigare i veckan rapporterade tidningen att antalet grova ekobrott ökade kraftigt under förra året. Ekobrottsmyndighetens generaldirektör Eva Håkansson efterlyste då en ännu mer utbyggd tillsyn för att komma till rätta med olika former av ekonomisk brottslighet. Damberg pekar på att regeringen med sina initiativ ökat samarbetet mellan myndigheter och att det är den rätta medicinen även framåt.

9 januari 2017, 00.14
Arkivbild: Näringsminister Mikael Damberg (S).

Ökningen av ekobrott

Grova ekobrott ökar rejält: ”Handlar om stora pengar”

Grov ekonomisk brottslighet ökade kraftigt under fjolåret. Det visar ny statistik från Ekobrottsmyndigheten. Antalet fall av misstänkt penningtvätt ökade med 40 procent och de mest avancerade fallen, ”särskilt krävande ärenden”, med 32 procent, skriver SvD Näringsliv.

5 januari 2017, 16.51
Eva Håkansson, generaldirektör för Ekobrottsmyndigheten.