Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem

Olof Frånstedt

Inrikes

Säpo gillrade sexfälla åt Brezjnevs son

För att kunna ha påtryckningsmedel mot Sovjet gillrade Säpo under 1960-talet en sexfälla för Sovjetledaren Leonid Brezjnevs son Jurij. Det är ett av avslöjandena i den tidigare Säpochefen Olof Frånstedts nya bok ”Spionjägaren del 2”. Tanken var att Jurij Brezjnev som var stationerad vid ryska handelsdelegationen på Lidingö skulle få en sexinvit och ett rum riggades med kameror. Men Jurij Brezjnev lämnade snabbt landet, enligt Frånstedt efter tips från spionen Stig Bergling.

6 maj 2014, 07.34
Olof Frånstedt, Leonid Brezjnev

Inrikes

Tidigare säpochef: S-topp rapporterade till IB

I den andra delen av sina memoarer avslöjar Olof Frånstedt, tidigare chef för Säpos kontraspionage, att det satt en IB-rapportör med när kända svenska journalister och författare bildade Svensk-kubanska vänskapsföreningen. Expressen har intervjuat Frånstedt om hans kommande bok ”Spionjägaren – del 2” där han uppger att IB-rapportören som var med på mötet var Anders Thunborg, Socialdemokraternas dåvarande internationelle sekreterare. Innan Thunborg dog 2004 erkände han att han gjort uppdrag åt IB när det gällde utrikesfrågor men inte personer i Sverige.

5 maj 2014, 11.11
Olof Frånstedt

IB-affären

S-toppar i hemliga möten med Sovjet

Den socialdemokratiska partitoppen diskuterade svensk inrikespolitik på hemliga möten med representanter för Sovjetunionen. Deras rapporter skickades sedan vidare till spionorganisationen IB, enligt en ny bok som skrivits av förre chefen för Säpos kontraspionage. En av de utpekade är ex-ministern Pierre Schori, 74, men han hävdar att han bara skickade dokumenten till Socialdemokraternas partistyrelse.

27 augusti 2013, 06.12