Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem

parkour

Parkour-VM

Svensk medaljmiss i freestyle: ”Hon blir rånad”

Svenska Miranda Tibbling missade medalj i freestylefinalen i parkour-VM, rapporterar SVT Sport. Hon fick 21 poäng och kom därmed en bra bit ifrån pallen.

16 oktober 2022, 08.06
Miranda Tibbling på parkour-VM.

Parkour-VM

VM-guld i parkour till svenska Miranda Tibbling

Svenska Miranda Tibbling har tagit VM-guld i parkour, rapporterar SVT Sport. Hon var favorit och slog japanskan Hikari Izumi överlägset i speedfinalen.

15 oktober 2022, 09.18
Miranda Tibbling firar guldet.

Tech

Roboten Atlas har lärt sig ”parkour”

Robotutvecklaren Boston Dynamics har publicerat ett kortare klipp på Youtube där man visar hur humanoiden Atlas tar sig igenom en bana med ett antal plattformar på ett nästan parkour-mässigt manér. Det rapporterar Ny Teknik. Den mycket avancerade roboten har tagits fram primärt för att utföra räddningsuppdrag på platser dit där alldeles för farligt för människor att ta sig. Projektet finansieras bland annat av det amerikanska försvarets forskningsgren Darpa.

12 oktober 2018, 11.50