Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem

Politiska läget i Namibia

Politiska läget i Namibia

Adolf Hitler vinner i Namibia – tar bort efternamnet

Adolf Hitler Uunona vinner med bred marginal lokalvalet i Ompundja-regionen i Namibia, skriver internationella medier. I samband med vinsten meddelar Uunona att han officiellt tagit bort namnet Hitler.

29 november 2025, 07:41
Adolf  Uunona

Politiska läget i Namibia

Namibia svär in sin första kvinnliga president

Namibia får sin första kvinnliga president under fredagen när Netumbo Nandi-Ndaitwah svärs in, rapporterar AFP.

21 mars 2025, 07:49
Netumbo Nandi-Ndaitwah håller presskonferens i december.

Politiska läget i Namibia

”Status quo” och kvinna – det talar emot Nandi-Ndaitwah

Bara ett fåtal kvinnor har lett afrikanska länder. Om Netumbo Nandi-Ndaitwah blir Namibias nya president efter valet på onsdag följer hon i spåren av bland annat Ellen Johnson Sirleaf i Liberia, som blev den första kvinnliga presidenten på kontinenten när hon vann valet i Liberia 2005.

25 november 2024, 09:51
Namibier som köade i förra valet 2019/Netumbo Nandi-Ndaitwah.

Politiska läget i Namibia

Namibia kan få sin första kvinnliga president

Namibias vicepresident Netumbo Nandi-Ndaitwah har siktet inställt på presidentposten när landet går till val på onsdag, skriver AP.

25 november 2024, 09:26
Netumbo Nandi-Ndaitwah.

Politiska läget i Namibia

Namibias president är död

Namibias president Hage Geingob är död, meddelar landets presidentkansli i ett uttalande. Geingob berättade i januari att han diagnostiserats med cancer och dog omgiven av sin familj på ett sjukhus i huvudstaden Windhoek.

4 februari 2024, 06:41
Geingbob med Jill Biden 2023.