Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem

Pontus Dahlberg

Fotbollens silly season

Blåvitts Pontus Dahlberg klar för norska Lilleström

IFK Göteborgs målvakt Pontus Dahlberg är klar för Lilleström SK i den norska högstaligan. Det bekräftar klubben på sin sajt.

22 december 2025, 12.21
Pontus Dahlberg.

Svenska cupen 23/24

Blåvit jättetavla och mål av DIF:s rekordvärvning

Mardröm för IFK Göteborgs målvakt Pontus Dahlberg och en succéstart för Djurgårdens nyförvärv Tobias Gulliksen. Så kan matchen mellan klubbarna i svenska cupen summeras.

3 mars 2024, 20.53
Pontus Dahlberg när han förgäves jagade efter bollen vid 3–0.

Herrallsvenskan 2023

Kryss i händelserikt möte mellan Blåvitt och Bajen

Det allsvenska mötet mellan IFK Göteborg och Hammarby blev en match där det mesta hände. Först gick IFK miste om en straff när Hammarbys Edvin Kurtulus tog bollen med handen eftersom han felaktigt trodde att spelet var avblåst. Detta missades helt av såväl domare som större delen av publiken.

21 maj 2023, 20.07
 IFK Göteborgs Suleiman Abdullahi mot Hammarbys Shaquille Pina.

Herrallsvenskan 2023

Poäng för IFK i ångestmötet trots olycklig målvaktstavla

Det blev delad pott i måndagens herrallsvenska match mellan AIK och IFK Göteborg, ett möte som på förhand målades upp som ett ångestmöte. IFK fick en flygande start med 1–0 redan efter fyra minuter men sedan stod målvakten Pontus Dahlberg för en rejäl blunder.

15 maj 2023, 21.53
Bild från matchen.

Herrallsvenskan 2023

Blåvitt utbuat efter sämsta starten på 90 säsonger

IFK Göteborg har haft en mycket tung start i herrallsvenskan. Förlust med 0–1 i premiären mot Värnamo följdes upp med ett 0–2-nederlag borta mot Kalmar FF.

9 april 2023, 19.47
Bild från matchen.

Fotbollens silly season

Pontus Dahlberg tillbaka i Blåvitt: ”Här jag vill vara”

Pontus Dahlberg är tillbaka i IFK Göteborg och har skrivit under ett kontrakt på fyra och ett halvt år. Den 23-årige målvakten A-lagsdebuterade i klubben 2016, men lämnade sedan för Premier League-klubben Watford FC. Därifrån har han sedan lånats ut till flera olika klubbar.

11 augusti 2022, 18.39
Pontus Dahlgren i sin nya klubb – och under en landslagsträning.

Kvalet till fotbolls-VM 2022

Ingen Zlatan – men Starfelt och Dahlberg med i truppen

Förbundskapten Janne Andersson presenterade på onsdagen flera nya namn i sin trupp till landslagets VM-kvalmatcher mot Spanien och Grekland samt träningsmatchen mot Uzbekistan.

25 augusti 2021, 12.02
Carl Starfelt och Pontus Dahlberg

Sport

Italien krossade drömmen om U21-EM: ”Riktigt surt”

Det blir inget spel i U21-EM för Sveriges fotbollsherrar nästa år. Det står klart efter en tung förlust mot Italien med 4–1 under onsdagskvällen. Vinst var det som krävdes för att Sverige skulle ha någon som helst chans till avancemang.

18 november 2020, 20.04
Pontus Dahlberg, arkivbild.

Herrallsvenskan 2020

Dahlberg storspelade när Häcken nollade Norrköping

Tidigare IFK Göteborg-målvakten Pontus Dahlberg gjorde på måndagen comeback i allsvenskan, när nya klubben Häcken ställdes mot IFK Norrköping. Det blev en svettig kväll för Dahlberg som omgående fick göra ett par vassa räddningar.

24 augusti 2020, 21.15
Pontus Dahlberg i kamp med Pontus Almqvist.

Herrallsvenskan 2020

Blåvittprofil klar för Häcken efter några år utomlands

Den tidigare IFK Göteborgsmålvakten Pontus Dahlberg är klar för BK Häcken, meddelar klubben på sin hemsida. Häcken lånar honom av den brittiska klubben Watford fram till nästa sommar.

11 augusti 2020, 10.04
Målvakten Pontus Dahlberg, här med sportchef Sonny Karlsson och assisterande sportchef Martin Ericsson.