Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem

Prins George

Utrikes

Kungahuset: Paparazzis hotar prins George

Paparazzifotografernas trakasserier av prins George blir allt mer omfattande och farliga. Det hävdar det brittiska kungahuset som nu vädjar till internationella medier att inte publicera smygtagna bilder på tvååringen. Föräldrarna, prins William och hustrun Kate, säger att de vill ge George och hans lillasyster Charlotte en barndom ”utan trakasserier och övervakning”.

14 augusti 2015, 14.25
Prins George och pappan prins William

Utrikes

Gynekolog adlades i Storbritannien

Marcus Setchell hjälpte Kate Middleton och Prins William att föda prins George i juli. Nu adlas han. Beskedet kom som en överraskning för många som hoppas att David Beckham eller Andy Murray skulle adlas för sina idrottsprestationer – istället fick den drottningens gynekolog titeln.

31 december 2013, 20.30
Drottningens gynekolog doktor Marcus Sethell med grevinnan av Wessex.

Prins Georges födelse

Bilderna som bryter traditionen

Det brittiska hovet valde att tänka i nya banor när de första bilderna på prins George skulle spridas för världspressen. I stället för att anlita en världskänd modefotograf så gick uppdraget till morfadern Michael Middleton.

20 augusti 2013, 07.39
George, Kate, William.

Prins Georges födelse

”Han ska heta George”

Prins William och hans fru Kate har meddelat att Storbritanniens nyfödde prins ska heta George Alexander Louis. Gossens hela titel och namn blir Hans Kungliga Höghet Prins George Alexander Louis av Cambridge. Till vardags blir det kort och gott Prins George.

24 juli 2013, 19.26