Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem

Rebecka Kärde

Nöje & kultur

Bergman blir opera: ”Som Wagner och ’Star wars’”

Ingmar Bergmans filmklassiker ”Fanny och Alexander” har fått nytt liv på teaterscenerna i Sverige och internationellt på senare år. Nu kommer en operaversion, med premiär i Bryssel. De första recensionerna är fina. DN:s recensent Rebecka Kärde kallar verket ”fantastiskt” och skriver att det vore en skam om den inte fick spelas på fler platser. Musiken beskriver hon som bombastisk, ”som Wagner och ’Star Wars’ på samma gång”.

2 december 2024, 22.48
Ingmar Bergman regisserar Ewa Fröhling och och Bertil Guve under inspelningarna av Fanny och Alexander 1982.

Helg • Recensioner

Generöst och rörigt om Prousts mest kända verk

Hundra år efter Marcel Prousts bortgång uppmärksammar författaren Carl-Johan Malmberg hans kända romansvit ”På spaning efter den tid som flytt”.

21 januari 2022, 13.42
Carl-Johan Malmberg och Marcel Proust.

Helg • Recensioner

”Frankrikes unge stjärna har blivit för bekväm”

I sin fjärde bok gräver Frankrikes unge litteraturstjärna Édouard Louis återigen där han står. I ”En kvinnas frigörelse” skriver han om sin mamma.

7 januari 2022, 13.55
Édouard Louis

Sommarpratarna 2021

”Svensson pratar om det han vet – inte om sig själv”

Patrik Svenssons sommarprat är ”befriande fritt från slutsatser och aktualitetskrav” skriver Rebecka Kärde i en recension i DN. Dessutom pratar Ålevangeliet-författaren fördömligt lite om sig själv, tycker hon.

11 juli 2020, 11.31
Patrik Svensson/Boken Ålevangeliet

Nobelpriset i litteratur 2019

Utomstående experter har hjälpt till att välja vinnare

Inför torsdagens tillkännagivanden av 2018 och 2019 års vinnare av Nobelpriset i litteratur har Svenska Akademien plockat in fem utomstående experter till den nya Nobelkommittén, skriver SvD. Detta för att upprätta sitt anseende efter skandalerna kring den våldtäktsdömde Jean-Claude Arnault.

9 oktober 2019, 17.14
Gun-Britt Sundström/Kristoffer Leandoer.

Helg • Recensioner

”Mästerlig debut om våld, rasism och gemenskap”

Poeten Felicia Mulinaris debut ”Det som inte kan utplånas” är mästerlig och en bok att återvända till många gånger, skriver Expressens Hanna Johansson i en recension.

8 mars 2019, 14.00
Felicia Mulinari.