Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem

Recessionsoron

Recessionsoron

Banker: Världen ser ut att klara sig från recession

Världsekonomin kommer fortsätta att bromsa in men undviker sannolikt recession nästa år. Det skriver Reuters och hänvisar till prognoser från flera stora banker.

16 november 2023, 14:22

Recessionsoron

Ungern faller oväntat allt djupare ner i recession

Ungerns ekonomi krymper och befinner sig i en oväntat djup recession. Det skriver TT. Landets BNP har minskat fyra kvartal i rad, vilket gör lågkonjunkturen till den mest utdragna på minst 28 år.

16 augusti 2023, 16:59

Recessionsoron

Tysk recession ger rysning i EU – fler kan dras med

Att eurozonens största ekonomi Tyskland halkat in i en recession borde oroa alla – så det är inte konstigt att andra länder får rysningar. Det skriver Politico.

27 maj 2023, 10:49
Tysklands förbundskansler Olaf Scholz samt ledarna för Frankrike, Italien, Nederländerna och Spanien.

Recessionsoron

Swedbank: Det värsta är inte över – riskerna har ökat

Marknaden har en alldeles för optimistisk syn på räntesänkningar i närtid, samtidigt som den den ekonomiska avmattningen riskerar att bli betydligt tuffare än vad som har prisats in. Det skriver Swedbanks strateger i sin investeringsstrategi för maj, där det neutrala rådet för aktier upprepas.

9 maj 2023, 09:10
Mattias Isakson.