Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem

Richard Linklater

Helg • Recensioner

Glen Powell hyllas i Hit man: ”Strålande karisma”

Huvudrollsinnehavaren Glen Powell hyllas av flera recensenter för sin insats i Richard Linklaters nya film ”Hit man”.

31 maj 2024, 13.26

Nöje & kultur

Filmade Boyhood i 12 år – överväger uppföljare

Under tiden filmen Boyhood spelades in hann huvudrollsinnehavaren Ellar Coltrane både fylla sju och arton. Nu säger regissören Richard Linklater att han har börjat överväga en uppföljning på den oscarsnominerade filmen, skriver The Guardian. – Tjugoårsåldern är formgivande år, säger han. – Jag måste erkänna att jag har lekt med tanken.

25 februari 2015, 13.32

Guldbaggegalan 2015

Östlund och Andersson slår vad inför Guldbaggegalan

Inför Guldbaggegalan i kväll har striden om vem som får det prestigefyllda regipriset trissats upp med ett vad mellan Ruben Östlund och Roy Andersson. Deras filmer ”Turist” och ”En duva satt på en gren och funderade på tillvaron” tävlar om både regipriset och priset för bästa film med Mikael Marcimains ”Gentlemen”. Östlund säger till SVT att de slagit vad om 10 000 kronor och understryker hur ärorikt regipriset är. – Om det inte skulle vara det vore priset inte intressant. Det är så sällan man kommer ut med en film, och Roy har gjort så få filmer, och så har vi plötsligt premiär samma år. Det här är antagligen sista chansen. Och Andersson väljer knappast att tona ned prestigen. – Ruben ville tävla med mig på ett skämtsamt sätt. Han har sagt att jag ska petas ner från piedestalen, men om det är en kompetent guldbaggejury så vinner duvan, haha!

26 januari 2015, 12.29

Nöje & kultur

Kritiker: Godard gjorde förra årets bästa film

Jean-Luc Godards ”Adieu au langage” har valts till årets film av amerikanska kritiker. Med knapp marginal slog den Richard Linklaters ”Boyhood”. Till bästa manliga skådespelare utsågs Timothy Spall, som spelade huvudrollen i ”Mr Turner” om den brittiska konstnären J M W Turner. Marion Cotillard valdes till bästa kvinnliga skådespelare för insatsen i det belgiska dramat ”Två dagar, en natt”. The national society of film critics val kan vara en vink om vilka filmer som senare i januari kan komma att bli Oscarsnominerade.

4 januari 2015, 09.22
Jean-Luc Godard 1987.