Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem

Sabine Lautenschläger

Ekonomi

ECB öppnar för nya regler om bankräddningar

Definitionen av när en bank kan anses vara insolvent behöver uppdateras och regelverket för bankräddningar måste stöpas om. Det säger ECB-chefen Sabine Lautenschläger enligt Reuters.

29 september 2017, 00.31
Illustrationsbild.

ECB vs inflationen

ECB-topp: Ser snart ett slut på obligationsköpen

För första gången har en högt uppsatt ECB-tjänsteman signalerat att den europeiska centralbanken snart borde upphöra med stödköpen av obligationer, kända som kvantitativa lättnader.

24 januari 2017, 20.59
Arkiv, Sabine Lautenschläger.

ECB vs inflationen

ECB-topp: Vi behöver tålamod – inte fler åtgärder

Europeiska centralbanken ECB bör inte vidta fler åtgärder, i stället måste tidigare stimulanser ges mer tid. Det sa ECB-ledamoten Sabine Lautenschläger på tisdagen, enligt Reuters. Lautenschläger, som beskrivs som en ”hök”, menar att den negativa räntan och stödköp för 760 miljarder per månad fungerar på sikt, men att ökade åtgärder i stället kan få negativa effekter på ekonomin. – I stället för nya och allt mer extrema åtgärder behöver vi lite tålamod, säger hon.

14 september 2016, 06.14
Lautenschläger.

Ekonomi

Lautenschläger: Botten är passerad

När Sabine Lautenschläger, kandidat till ECB-direktionen, frågades ut i Europaparlamentets ekonomiska utskott sa hon att konjunkturen har passerat botten, även i krisländerna. Hon tror också att inflationen förblir låg under en längre tid.

13 januari 2014, 21.25