Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem

Sametingsvalet 2017

Sametingsvalet 2017

Valet avgjort: Jakt- och fiskesamerna störst

För fjärde valet i rad blir Jakt- och fiskesamerna största parti i sametinget, enligt preliminära siffror från Länsstyrelsen i Norrbotten. Partiet fick 29,2 procent av rösterna, en ökning med drygt två procentenheter från senaste valet 2013. Näst störst blir Samelandspartiet med 23,8 procent, följt av Guovssonásti med 15,6 procent.

30 maj 2017, 14.25

Sametingsvalet 2017

Lotta Gröning: ”Rasismen mot samer är accepterad”

Bara lite mer än hälften av de röstberättigade deltog i det förra sametingsvalet och man kan därför konstatera att förtroendet för Sametinget är lågt, skriver Expressens krönikör Lotta Gröning. Enligt henne beror det på att de svenska och norska regeringarna sett till att Sametinget har liten makt och mest får tycka till om saker.

21 maj 2017, 18.25
Lotta Gröning

Sametingsvalet 2017

9 000 samer går till val

I dag hålls vallokalerna öppna för närmare 9 000 röstberättigade i valet till Sametinget. De hetaste valfrågorna i år är bland annat rennäringen och ett förslag om en nordisk samekonvention.

21 maj 2017, 17.53

Sametingsvalet 2017

Val för 9 000 samer – fiske och jakt huvudfrågor

I morgon är det val till Sametinget, ett parlament med begränsad makt. Nio partier ställer upp i söndagens val till Sametinget. Den mest centrala frågan för dem och väljarna är nygammal: den om rätten till jakt och fiske. Den sittande majoriteten har lagt ett förslag om utvidgat medlemskap i samebyarna, och därmed rätt till jakt och fiske på byarnas åretruntmarker. I dag är medlemskapet och rätten förbehållen renskötande samer.

20 maj 2017, 12.11