Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem

Schackbråket

Schackbråket

Norske schackmästarens skandaljeans är till salu

I julas diskades och bötfälldes den norske stormästaren Magnus Carlsen från schack-VM för att han bar jeans under tävlingen, vilket var starten på ett storbråk i schackvärlden. Nu finns det möjlighet att köpa de omtalade byxorna då Carlsen lag ut dem på auktion, rapporterar Dagbladet.

19 februari 2025, 20.34
Magnus Carlsen i den omtalade byxorna/annonsen på Ebay.

Schackbråket

Carlsen delad världsmästare – första gången någonsin

För första gången har VM-titeln i blixtschack delats mellan två spelare, skriver Aftonbladet.

1 januari 2025, 19.54
Magnus Carlsen

Schackbråket

Carlsen vidare till semin efter jeansbråket i VM

Den norske schackgiganten Magnus Carlsen är klar för semifinal och har vittring på sin tredje seger i rad i blixtschack-VM, rapporterar norska medier.

31 december 2024, 21.28
Magnus Carlsen.

Schackbråket

Magnus Carlsen återvänder till VM efter schackbråket

Det norske schackundret Magnus Carlsen har beslutat sig för att fortsätta spela VM i blixtschack efter helgens jeansbråk, rapporterar NRK.

30 december 2024, 00.24
Magnus Carlsen.

Schackbråket

Bötfällde Carlsen – bar själv jeans vid schackmöte

Norske schackstjärnan Magnus Carlsen hoppade av det pågående världsmästerskapet i snabbschack respektive blixtschack i New York. Orsaken var att internationella schackförbundet Fide bötfällde honom för att han bar jeans och sedan krävde att han skulle byta om innan han kunde fortsätta tävla.

29 december 2024, 15.03
Schacktoppen Dvorkovitj på officiellt besök i Kina, 8 december.

Schackbråket

Rysslands Lavrov stöttar Carlsen: ”Är förstummad”

Norske schackstjärnan Magnus Carlsens beslut att lämna schack-VM efter att han blivit bötfälld och ombedd att byta byxor, får internationellt stöd. I tidningen Kommersant uttrycker ryske utrikesministern Sergej Lavrov ”förvåning, till och med förstumning” över att Carlsen stoppades för att han bar jeans. Lavrov fortsatte med en häpnadsväckande jämförelse med Ukrainas Volodymyr Zelenskyj, känd för sin informella och militärinspirerade klädstil:

29 december 2024, 08.16
Sergej Lavrov, 5 december.

Schackbråket

Schackförbundet: Arbetar intensivt på en lösning

Internationella schackförbundet Fide ”arbetar intensivt” för att lösa konflikten med Magnus Carlsen så att den norska stjärnan ska återvända till VM i blixtschack. Det säger ordföranden Arkadij Dvorkovitsj till spanska El Pais.

29 december 2024, 07.59
Magnus Carlsen i september 2024.

Schackbråket

Carlsen bar jeans – diskades från schackturnering

Norske schackstjärnan Magnus Carlsen har diskvalificerats från en turnering i snabbschack i New York. Orsaken är att han vägrade byta kläder, rapporterar flera medier.

28 december 2024, 07.47
Magnus Carlsen under tävling i Stavanger i juni 2024.