Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem

Skadliga barnfetman

Skadliga barnfetman

Barnfetman minskar i väst – men inte i Sverige

Andelen barn och unga med fetma planar ut eller sjunker i stora delar av västvärlden. Men i Sverige ser det annorlunda ut, rapporterar TT med hänvisning till en studie som publicerats i Nature.

16 maj, 11.15
Illustrationsbild.

Skadliga barnfetman

Övervikt påverkar pojkar mer negativt än flickor

Pojkar mår sämre av att lida av övervikt än flickor. Det visar en ny studie från Uppsala universitet som TT skriver om.

9 maj 2021, 14.53
Pojke i skolkorridor. Arkivbild.

Skadliga barnfetman

”Öka kunskap om samband mellan fetma och adhd”

Sambandet är mycket starkt mellan adhd och svårigheter att kontrollera födointag, där det senare kan leda till fetma. Det skriver barnpsykiatern Christopher Gillberg och barnneurologerna Elisabeth Fernell och Magnus Landgren i en debattartikel i SvD.

17 december 2019, 00.23
Illustrationsbild, lekplats.

Skadliga barnfetman

Färre unga i Stockholm hjälps av fetmabehandling

Stockholm brukade ha ett av landets bästa behandlingsresultat för unga som lider av fetma, men i dagsläget befinner sig länet på en bottenplacering, rapporterar P4 Stockholm. Utvecklingen sker samtidigt som specialiserade mottagningar antingen stänger eller privatiseras.

1 oktober 2019, 10.32
Illustrationsbild

Skadliga barnfetman

Övervikten ökar kraftigt hos barn i flera kommuner

Barn ökar kraftigt i vikt mellan fyra och tio års ålder i nio kommuner i Stockholms län, rapporterar DN. Centrum för epidemiologi och samhällsmedicin, CES, vid Region Stockholm har sammanställt data från mätningar som gjorts på barn födda 2007 och 2008 från sammanlagt 15 kommuner i länet. Rapporten från CES namnger inte kommunerna specifikt.

11 augusti 2019, 16.26
Illustrationsbild.

Skadliga barnfetman

Snabbmat för elever i Stockholm – läkare kritisk

Gymnasieelever på flera skolor i Stockholms län får snabbmat till lunch, rapporterar P4 Stockholm. På Sankt Martins gymnasium i Sundbyberg kan eleverna till exempel välja mellan att äta på snabbmatskedjor, pizzerior, pastarestauranger och ett café.

3 september 2018, 07.51

Skadliga barnfetman

Övervikt bland barn är vanligare i fattiga områden

Övervikt eller fetma bland 4-åringar är dubbelt så vanligt i fattiga områden jämfört med rika. Det visar en sammanställning från Barnhälsovården vid landstinget i Sörmland, rapporterar Sveriges Radios Ekot.

3 september 2018, 06.38
Illustrationsbild.

Skadliga barnfetman

WHO: Svenska barn bäst i Europa på Medelhavskost

Barnfetman skjuter i höjden i länder som Grekland, Spanien och Italien, skriver The Guardian. Det trots att regionen gjort sig känd för Medelhavskosten där mycket fisk, olja och grönsaker ingår.

24 maj 2018, 07.07
Illustrationsbilder.

Skadliga barnfetman

Fet mat på sociala medier pressar unga med fetma

Bilder på ohälsosam mat dominerar bland ungas bilder på Instagram, skriver Göteborgs-Posten som tagit del av en ny studie.

14 maj 2018, 11.41
Arkivbilder.

Skadliga barnfetman

Inte bara fetma bakom dåliga skolresultat

Forskning vid Karolinska Institutet visar på ett samband mellan fetma och dåliga skolresultat, har bland andra Göteborgs-Posten skrivit om i flera artiklar. Men nu tyder färska rön från Drottnings Silvias barnsjukhus att enbart fetman inte är hela förklaringen, skriver tidningen. Forskarna på KI har inte tagit hänsyn till psykiatriska och neuropsykiatriska diagnoser och i vilken grad de påverkat skolresultaten, kritiserar Jovanna Dahlgren, forskare och barnfetmaexpert vid Drottnings Silvias barnsjukhus. Enligt GP hade hälften av barnen i den undersökta gruppen diagnoser på adhd, autism, tourettes, depression och hetsätning.

25 april 2015, 08.16