Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem

Skogsbranden i Nacka

Skogsbranden i Nacka

”Brandflygen slöseri med skattepengar – i onödan”

Italienska brandflyg och försvarets helikoptrar används i onödan vid de svenska skogsbränderna. Det skriver Mattias Dahl, vd på Transportföretagen, och Fredrik Kämpfe, chef på Svenska Flygbranschen, på SvD Debatt.

18 juni 2018, 17.18
Tre helikoptrar jobbade med att vattenbomba branden söder om Kristinehamn tidigare i juni.

Skogsbranden i Nacka

Varningen efter branden: ”Faller träd hela tiden”

Räddningstjänsten varnar för fallande träd i den branddrabbade skogen i Nacka utanför Stockholm, skriver SVT Nyheter Stockholm. Nu uppmanar räddningstjänsten människor att inte gå in i skogen.

18 juni 2018, 16.27
Släckningsarbetet pågick så gott som hela helgen.

Skogsbranden i Nacka

Mänsklig handling bakom skogsbranden i Nacka

Mänskligt handlande tros ligga bakom den skogsbrand som bröt ut i Nacka i Stockholm på fredagen, rapporterar Mitti.

17 juni 2018, 06.55
Skogsbranden i Nacka den 15 juni

Skogsbranden i Nacka

Sverige vill ha kvar italienska brandflyg

Myndigheten för samhällsskydd och beredskap, MSB, vill behålla de italienska brandflygplan som man lånat i ytterligare en vecka, skriver DN. Tanken var att planen skulle åka tillbaka på måndag men MSB har skickat in en begäran till EU om förlängning på grund av den fortsatt extremt höga brandrisken.

16 juni 2018, 22.33
Flygplanet under släckningsarbetet i Nacka i går.

Skogsbranden i Nacka

Släckningsarbetet i Nacka väntas pågå till måndag

På lördagsmorgonen var branden i Nacka, öster om Stockholm, under kontroll.

16 juni 2018, 06.29
Brandman släcker en brand längs Värmdöleden på fredagen

Skogsbranden i Nacka

Ingen risk i nuläget att brand sprids till byggnader

Det finns i nuläget inte någon risk för att skogsbranden i Nacka sprids till närliggande bebyggelse, skriver SVT Nyheter.

15 juni 2018, 20.59

Skogsbranden i Nacka

Brandflyg sattes in mot skogsbranden i Nacka

Sedan 16-tiden brinner det i ett skogs- och markområde i närheten av Svindersvik, Nacka, utanför Stockholm. Ett stort räddningspådrag sattes in och brandflyg kallades under fredagskvällen in för att vattenbomba det eldhärjade området.

15 juni 2018, 19.40