Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem

Sprängningarna i Norrköping

Sprängningarna i Norrköping

Fem döms för bombdåd i Norrköping i november

Fem personer döms för sin inblandning i två bombdåd vid två flerfamiljshus i Norrköping den 23 november förra året. Dåden ska ha utförts på uppdrag av Foxtrotnätverket, har polisen uppgett enligt Norrköpings Tidningar.

15 september, 15.40
Arkivbild från 23 november: Polisens avspärrningar efter en explosion vid ett flerfamiljshus i Norrköping.

Sprängningarna i Norrköping

Uppgifter: Kopplingar till ”ung man med historik i gängmiljö”

Det finns en tydlig koppling mellan helgens två sprängdåd i Norrköping, rapporterar NT.

24 november 2025, 20.48
 Polis och räddningstjänst på plats efter en explosion vid ett flerfamiljshus på i Norrköping på söndagskvällen.

Sprängningarna i Norrköping

Strömmer till Norrköping efter helgens sprängningar

Justitieminister Gunnar Strömmer (M) ska tillsammans med Socialdemokraternas rättspolitiska talesperson Teresa Carvalho besöka Norrköping under tisdagen, rapporterar TT. Anledningen är den gångna helgens två sprängdåd och ett misstänkt farligt föremål i staden.

24 november 2025, 17.14
Polis, ambulans och räddningstjänst på plats efter en explosion vid ett flerfamiljshus i Norrköping på söndagskvällen.

Sprängningarna i Norrköping

Kommunordföranden vädjar till staten: ”Hjälp oss”

Kommunstyrelsens ordförande i Norrköping, Olle Vikmång (S), vädjar om statlig hjälp för att stävja våldet i staden. Det säger han till Norrköpings Tidningar efter söndagens dubbla explosioner.

24 november 2025, 10.47
Polis, ambulans och räddningstjänst på plats efter en explosion vid ett flerfamiljshus i Norrköping på söndagskvällen.

Sprängningarna i Norrköping

Tre gripna efter söndagens explosioner i Norrköping

Tre personer har gripits efter söndagens explosioner i Norrköping, rapporterar P4 Östergötland.

24 november 2025, 10.18
Polisens avspärrningar efter en explosion vid ett flerfamiljshus på i Norrköping på söndagskvällen.

Sprängningarna i Norrköping

Trippla larm på ett dygn: ”Förstår att man vill flytta”

En person som bor i närheten av det flerfamiljshus i södra Norrköping där en explosion inträffade på söndagskvällen vittnar om att ”hela sängen skakade” av smällen.

24 november 2025, 05.43
Polis och räddningstjänst på plats efter en explosion vid ett flerfamiljshus i Norrköping på söndagskvällen.

Sprängningarna i Norrköping

Ny explosion i Norrköping: ”Världens smäll”

För andra gången i dag har en explosion inträffat i Norrköping, uppger polisen. Polisen larmades vid 23-tiden till en adress i Sandbyhov.

23 november 2025, 23.33
Bild från Norrköping där en ny explosion inträffade under kvällen.